I přes velké protesty Egypta byl tento vzácný artefakt vydražen v aukci
Aukční síň Christie's vydražila vzácný egyptský artefakt za částku 5,2 milionů EUR. Káhira opakovaně vyzývala aukční síň, aby dražbu 28 centimetrů vysoké hlavy sochy zrušila. Egyptské úřady opakovaně upozorňovaly, že tuto kamennou skulpturu v 70. letech minulého století zřejmě odcizili zloději z chrámu při Luxoru a nelegálně vyvezli do zahraničí.
Egypt se aukci snažil zabránit i tím, že se obrátil také na diplomacii UNESCO, a před samotnou aukční síní v době konání protestovala skupina demonstrantů.
Christie's tvrdí, že Egypt v minulosti neprojevil o tuto bustu zájem, a to i přesto, že se o její existenci dlouhodobě vědělo a byla veřejně vystavena. Socha z hnědého křemence pochází ze soukromé sbírky starověkého umění.
Káhira se však nyní brání, že je vydražená busta egyptským majetkem. Soudní síň však na adresu tohoto tvrzení uvedla, že udělala během ověření původu víc, než ukládá zákon.
„Tento artefakt není a nikdy nebyl předmětem vyšetřování, a neexistují důkazy, které by zpochybňovaly legitimitu jeho vlastnictví," uvádí aukční dům Christie 's, který zároveň zveřejnil chronologii všech majitelů busty za uplynulých 50 let.
Podle obecně akceptovaných poznatků byla Tutanchamonova busta zakoupena v roce 1973 nebo 1974 od německého aristokrata Wilhelma von Thurna. Káhira v roce 1983 zavedla zákony, které zakazují vývoz historických artefaktů ze země. Tutanchamon zemřel před více než 3000 lety ve věku 19 let. Jeho pozůstatky a hrobku objevil v roce 1922 v Údolí králů britský archeolog Howard Carter. Dále čtěte: Dávno objevená mumie může být přínosem pro moderní medicínu.