Vědci přišli na to, proč nejsou někteří kuřáci ohroženi rakovinou plic
Rakovina plic postihuje zejména silné kuřáky, vědce ale trápila otázka, proč někteří nikdy touto závažnou chorobou neonemocní. A zjistili, že za to může genetika.
Aktivní geny
Tak nějak by se tento zázrak pro kuřáky dal pojmenovat. Geny pro opravu DNA, které lemují plíce, jsou u těchto lidí totiž aktivnější, což chrání kuřáky před vznikem rakoviny. Tyto plicní buňky s věkem akumulují různé mutace. Jak lidé stárnou, mutací s věkem přibývá a to samé platí samozřejmě i pro kuřáky, u kterých dochází kouřením k poškození DNA.
Zjednodušeně řečeno, kuřáci, dokonce i ti silní, kteří neonemocní rakovinou plic, mají takové geny, které dokáží opravovat kouřením poškozenou DNA. Takže vlastně to, zda se v těle vyvine rakovina plic nebo ne, záleží na tom, jak silně genově vybavený člověk je a jak jeho tělo dokáže opravovat DNA.
Toto přelomové zjištění konečně vysvětluje nejen to, proč řada kuřáků nikdy neonemocní rakovinou plic, ale i proč se naopak u lidí, kteří nikdy nekouřili, rakovina plic vyvine.
Zda lidé podědí tak silné geny nebo ne, nelze bohužel ovlivnit. Nicméně chtějí-li se vyhnout vzniku rakoviny, pak by měli svému tělu také dostatečně pomáhat. Například zdravým životním stylem a především zdravou stravou.
Vědci ale mají po tomto důležitém objevu jasno, jak chtějí do budoucna postupovat. V plánu mají vyvinout takové testy, které by dokázaly měřit schopnost opravy nebo detoxikace DNA. To by totiž mohlo vnést úplně nový pohled na rizika spojená se vznikem rakoviny plic. I když samozřejmě platí to nejdůležitější. Nejlepší je nekouřit.
Autorský článek, další zdroj: Nature