Na naší planetě ubývá základní stavební materiál. V budoucnu může nastat kolaps

Písek bude na naší planetě stále vzácnější
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
29. června 2019 13:56 / Shutterstock
  0   0
Nová vědecká studie varuje před vážným ekologicko–ekonomickým problémem v podobě výrazného úbytku přírodního písku. V budoucnu může tato hrozba znamenat zhroucení světových ekonomik i vážné enviromentální důsledky.

Vědci ve své poslední publikaci varují před dalším ekologickým problémem způsobeným lidskou činností. Tentokrát se však nejedná o globální oteplování, ale překvapivě o těžbu písku, základního stavebního kamene stavebnictví, sklářství a dalších oborů. Vzhledem ke stále rostoucí poptávce po využívání přírodních zdrojů se písek a štěrk staly nejvíce vytěženou skupinou materiálů po celém světě. Vědci zároveň varují, že je velice těžké tuto činnost v globálním měřítku kontrolovat.

Nekontrolovatelná těžba těchto surovin může znamenat vznikající problém s významnými socio-politickými, ekonomickými a environmentálními dopady. Podle vědců totiž písek a štěrk představují v celosvětovém měřítku 68  –85 % z 59 miliard tun materiálu, který je každoročně vytěžen z povrchu Země a tento podíl se velice rychle zvyšuje.

Studie přitom prokázala, že nadměrná těžba písku může mít velice negativní vliv na prostředí ve kterém žijeme. V některých oblastech již vedla ke ztrátě zvířecích i rostlinných druhů, k socio–politickým konfliktům a v neposlední řadě k degradaci přírodního prostředí nebo nadměrné erozi.

Jako příklady dopadu nekontrolované těžby písku vědci uvádějí rozsáhlou destabilizaci pobřeží, která přispěla k ničivějším důsledkům tsunami, která v roce 2004 zasáhla Srí Lanku. Stejná lidská činnost je také zodpovědná za problémy se zásobami vody v deltě Mekongu, kde je písek těžen takzvanou „písečnou mafií“ a představuje zde vážný problém, se kterým se snaží bojovat místní vláda.

Zpráva OSN z roku 2014 uvádí, že lidé vytěží více než 40 miliard tun štěrku a písku ročně – tradičně z lomů, řek a pobřežních oblastí. Varující přitom je, že toto množství představuje dvojnásobek sedimentu, které vyprodukují všechny řeky světa. Problém je zejména v tom, že spotřeba několikrát převyšuje přirozenou schopnost obnovy a dochází tak k destabilizaci přirozeného povrchového prostředí.

Odborníci zároveň navrhují opatření, která by tomuto neblahému vlivu měla zabránit, převážně v podobě recyklace těchto materiálů, ke které dnes téměř nedochází. Dále čtěte: (Za pomoci speciální ponorky vědci objevili dosud neznámý proces, který výrazně otepluje oceán).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Izraelská technologie má být schopná na Měsíci vyrábět kyslík

Dům a zahrada

Jak rekultivovat zahradu po přívalových deštích a záplavách

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu