Astronomové objevili zdánlivě neexistující hvězdu. Jedná se o vesmírný unikát

Vzácná hvězda může posloužit jako vesmírná laboratoř
 Vesmír 
13. června 2019 13:09 / Internet
  20   0
Čeští vědci objevili naprosto jedinečnou hvězdu, která v rámci pozorování vykazovala velmi protichudné chování. Tato hvězda se podle astronomů chová zcela v rozporu s tím, jak by u tohoto typu hvězdy předpokládali.

Tým vědců složený z mezinárodních expertů objevil zvláštní chování hvězdy s názvem HD 99458 nacházející se v souhvězdí Lva. Přestože se jedná o velice horkou hvězdu, má hned několik prvenství.

Hvězda se vyskytuje v sytému dvouhvězdy složené z modrobílé velké hvězdy a malého červeného trpaslíka. Tato hvězda má velké množství křemíku a titanu, které se shlukují ve výrazných skvrnách. Zvláštností je, že hvězda pulsuje s periodou 1,2 hodiny.

„Teorie předpokládá, že se chemické skvrny mohou nacházet jen u osamocených hvězd nebo u dvojhvězd, kde jsou složky od sebe velmi vzdáleny. Dále je potřeba, aby hvězdy rotovaly pomalu, měly silné magnetické pole a nevykazovaly pulzace s velkou amplitudou. Objev chemických skvrn u rychle rotující, navíc pulzující hvězdy v těsném dvojhvězdném systému pro nás byl velkým překvapením,“ uvedl vedoucí projektu Marek Skarka z Masarykovy univerzity.

Jedná se o první pozorování takové hvězdy, která vědcům může posloužit jako hvězdná laboratoř. Díky výzkumu této hvězdy mohou vědci například lépe pochopit, jak se hvězdné systémy formují, a také jak se vyvíjí magnetická pole hvězd.

Hvězda HD 99458 byla dříve zaměněna za hvězdu hostící obří plynnou planetu. Data z Keplerova dalekohledu však ukazují, že souputníkem hvězdy je malý červený trpaslík. Tyto nové poznatky budou velice důležité nejen pro studium hvězd, ale také pro lepší pochopení toho, jak hledat exoplanety. Dále čtěte: Astronomové vůbec poprvé zachytili gravitační vlny, které pocházejí z velice vzácné vesmírné události.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu