Vědcům se poprvé a možná naposledy podařilo nahrát zpěv nejvzácnější velryby na světě

Velryby japonské na planetě žije posledních 30 kusů
Loading...
 Země a Příroda 
22. června 2019 13:49 / Internet
  4   0
Mořským biologům se podařilo získat nahrávku zpěvu velryby japonské, která je na pokraji vyhynutí. Nahrávka tak zachycuje volání partnerů, kteří již vymřeli. Budoucnost těchto velice inteligentních zvířat je nejistá, protože na Zemi zbývá posledních 30 kusů a jejich páření je velice vzácné.

Mořským biologům se podařilo poprvé a možná naposledy zachytit zpěv velryby japonské, která je na pokraji vyhynutí. Těchto mořských savců žije na Zemi posledních třicet kusů a k páření tak není dost partnerů.

Výzkum těchto velryb zahájila skupina amerických přírodovědců z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Pro nahrávku využili zařízení s mikrofony, které bylo ponořeno pod hladinou.

Výzkum trval dlouhých osm let, a během této doby vědci pořídili celkem čtyři nahrávky velryb žijících v oblastech Beringova moře. Výzkum těchto kytovců má velký význam, protože tento druh s největší pravděpodobností na Zemi vymře.

Vědci v roce 2010 zachytili sérii dosud neznámých zvuků, které nedokázali přiřadit k žádnému známému druhu kytovců. Až pozdější analýzy ukázaly, že se jedná o vzácnou velrybu japonskou.

Poté se vědci zaměřili na místa, kde zvuky nahráli, a před dvěma lety zaznamenali velký průlom. V oblasti se totiž pohybovalo stádo těchto kytovců, kteří svým zpěvem lákali partnery k páření.

Velryba japonská měří okolo osmnácti metrů a dosahuje váhy až 100 tun. Ještě na počátku dvacátého století jich žilo 12 tisíc, ale během několika desítek let byl tento druh téměř vyhuben. Nyní je jich příliš málo na to, aby jejich populace mohla být stabilní, a pravděpodobně v budoucnu vyhynou. Dále čtěte: Zabíjení velryb měla ukončit mezinárodní smlouva.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu