Světu dochází helium. Znamená to problém pro mnoho odvětví

 Země a Příroda 
09. června 2019 09:30 / Terezie Zamlynová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Helium je důležité pro zdravotnický průmysl či pro elektronický a letecký průmysl Shutterstock
Když se řekne helium, většina z nás si vybaví plyn pro nafukovací balonky. Používá se ale též ve vojenství, při výrobě optických vláken a výrobě polovodičů a elektroniky, v leteckém průmyslu, v raketových motorech či pro potápění do velkých hloubek.

Nezbytný je též ve zdravotnictví mimo jiné třeba pro magnetickou rezonanci. Využívá se ale také ve výzkumném zařízení CERN. Ovšem jak dlouho?

Už několik měsíců s nedostatkem helia světové trhy bojují. Dodávky ze Spojených států jsou nízké, avšak poptávka po tomto vzácném plynu se zvyšuje. Problémy tak už pocítily firmy zaměřené na pořádání večírků, a to tak silné, že třeba společnost Party City oznámila uzavření 45 obchodů. Jedním z hlavních důvodů je právě nedostatek helia.

Jak už bylo zmíněno výše, helium se ale nepoužívá jen v balóncích, je rovněž důležité pro zdravotnický průmysl, zvláště pro magnetické rezonance či pro elektronický a letecký průmysl.

Nové zdroje plynu se nenachází...

Jeho zásoby ve Spojených státech se ale už velmi ztenčily, nové zdroje tohoto plynu se zatím nenalezly. Vědci se sice neshodnou na tom, zda světové zásoby helia, které je neobnovitelným zdrojem, budou definitivně už brzy vyčerpány, ceny se ale výrazně zvyšují. Ostatně stejně jako poptávka. I když neexistuje oficiální termínový trh pro obchodování s heliem, při loňské vládní aukci v USA cena meziročně stoupla o 135 procent.

Navzdory velké oblibě tohoto prvku je na světě v současné době jen 14 závodů na tekuté helium. Z nich sedm je v USA, dva v Kataru a v Alžírsku a po jednom v Austrálii, Polsku a Rusku. Pro úplnost - Spojené státy se na celosvětové produkci podílejí 55 procenty, následuje Katar s podílem zhruba 30 procent a Alžírsko má sedm procent.

Zásoby helia dojdou možná již za 10 let

Již před devíti lety, v roce 2010, na problém nedostatku helia upozornil nobelista Robert Richardson. Jeho předpovědi nebyly příliš potěšující – jak uvedl, helium by zcela mohlo dojít už mezi lety 2030 až 2040.

I když bylo objeveno v nedávné době relativně obří naleziště v Tanzanii, teorii Richardsona to nevyvrací. Podle výpočtů to může oddálit příchod krize s nedostatkem helia jen o přibližně sedm let. I v případě, že by se potvrdilo to, že podobných nalezišť může být na planetě přece jen více, nijak zvlášť se termín absolutního vyčerpání helia na Zemi neposune.

Ve vesmíru je ho mnoho, na Zemi však nikoli

Paradoxní na celé situaci je to, že helium je přitom po vodíku druhý nejrozšířenější prvek ve vesmíru. Vyskytuje se ve velkém téměř všude. K naší smůle však výjimku tvoří planeta Země.

Helium je produktem jaderného rozpadu prvků v zemské kůře. Je druhým nejhojnějším prvkem ve vesmíru, pro ekonomické využití se však musí získat ze zemního plynu. Určité množství helia má v sobě každý plyn, ekonomicky využitelné jsou však pouze ty, které mají v objemu nejméně 0,01 procenta helia.

Úkol, na jehož řešení tlačí čas

Před vědci tak leží nelehký úkol, který je o to těžší, že je třeba ho řešit neodkladně. Pro začátek tedy experti alespoň usilují o to, aby byl omezen prodej nafukovacích balonků. Jen tak zbyde do příštích let dost tohoto plynu na mnohem potřebnější účely. Čtěte také: Budoucnost lidstva? Šéf Amazonu o ní má jasno.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky