Za rok člověk pozře až čtvrt kila mikroplastů. Nebezpečné částečky byly objeveny už i v pivu

Mikroplasty poškozují lidské zdraví
 Věda a Výzkum 
15. června 2019 07:43 / Internet
  0   0
Během jednoho týdne průměrný člověk zkonzumuje v průměru okolo dvou tisíc částeček mikroplastů. Takové množství mikroplastů může představovat až pět gramů váhy. Tyto nebezpečné částečky byly už objeveny dokonce i v pivu.

Mikroplasty se staly součástí jídelníčku všech lidí na planetě. Lidé je přijímají z balené vody, piva, soli nebo mořských tvorů. Během jednoho týdne tak průměrný člověk může spořádat až 5 gramů mikroplastů.

V některých oblastech ale lidé snědí týdně i 21 gramů a ročně zkonzumují i ​​čtvrt kila mikroplastů. Tuto smutnou skutečnost naznačuje analýza vědců z australské univerzity v Newcastle, kterou vypracovali pro Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Mikroplast je část plastu s délkou menší než 5 milimetrů. Do přírody se dostávají z nejrůznějších zdrojů, především z kosmetiky, oblečení a průmyslové výroby. Tyto částečky se pak dostávají do potravního řetězce a usazují se v tělech mnoha zvířat i lidí.

Do lidského těla se plasty dostávají zejména z vody, dále z piva, soli či mořských měkkýšů. Drobné částice plastů mohou lidé i vdechnout. Děje se tak nejen ve volné přírodě, ale i v interiéru, kde jsou mikroplasty součástí prachu.

Zpráva o přítomnosti plastů v lidském těle vznikla jako součást kampaně, v rámci které WWF žádá politické lídry na celém světě, aby přijali dohodu s cílem snížit množství plastového odpadu v přírodě. Dále čtěte: (Smutný nález na pobřeží Sardinie. Velryba měla v žaludku více než 20 kilo plastu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Je to tank, který plave jako loď, nebo člun, který střílí jako tank? Indonésie staví tankový člun

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu