Pes je skutečný přítel člověka. Švédští vědci zjistili něco velmi překvapivého

Psi sdílí s člověkem i jeho stres
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Objevy 
10. června 2019 10:00 / Shutterstock
  55   0
Nový výzkum švédských vědců naznačuje, že pouto mezi člověkem a psem je opravdu silné. Podle zveřejněné studie totiž psi sdílí s člověkem i jeho stres. Vědci se během výzkumu zaměřili na hormony, které se při stresu uvolňují.

Tým švédských etologů přišel s překvapivým závěrem svého výzkumu prováděného na psech. Podle jeho výsledků totiž psi sdílí také stres jejich majitelů. Vědci na to přišli za pomoci analýzy hormonů, které se uvolňují při stresu.

Hormon s názvem kortisol je spojený se stresem, protože se ve stresových situacích vyskytuje v krvi a jeho stopy se dají najít i ve vlasech, kde se usazuje. Díky tomu mohou vlasy napovídat, jak moc se daný člověk stresuje.

Vědci během rozsáhlého výzkumu sledovali celkem 57 psů a jejich majitelů. Díky tomu zjistili, že množství kortisolu ve vlasech majitelů velmi přesně odpovídá množství tohoto hormonu v psí srsti.

„Je to poprvé, co jsme pozorovali dlouhodobou synchronizaci v úrovni stresu mezi dvěma odlišnými druhy. Něco takového jsme mezi lidmi a psy zatím neviděli,“ uvedla etoložka Lina Rothová

Vědci se také pokoušeli zjistit, jak moc ovlivňuje stres celkový životní styl jejich majitelů. Většina psů, kteří byli podrobeni výcviku, vykazovala větší množství stresu oproti těm, kteří žili v poklidném domácím režimu. 

Vědci také zjistili, že psi neurotických majitelů mají tohoto hormonu méně. Zdůvodnili to především tím, že tyto osoby se častěji mazlí se psy, aby se sami zbavili stresu, a proto mají jejich mazlíčci stresového hormonu méně než jejich páni. Dále čtěte: Biologové vůbec poprvé zachytili na fotografii extrémně vzácnou bílou pandu.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nové obrněné vozidlo britské armády je tak špatné, že se z něho dělá vojákům špatně

Dům a zahrada

Cukety můžete pěstovat i v truhlíku. Stačí jen dodržet pravidla jejich pěstování

Cestování

Zchlaďte se po práci u vody. Zkuste přírodní jezera s nádherně čistou vodou

Zavřít reklamu