Mraky nad Českem rozzářil unikátní přírodní jev. Vzniká desítky kilometrů v atmosféře

Zvláštní jev vzniká vysoko v zemské atmosféře
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
25. června 2019 12:26 / Internet
  3   0
V pátečních pozdních večerních hodinách mohli lidé pozorovat nad územím Česka zcela ojedinělý přírodní jev v podobě zářících mraků. Tento přírodní jev bylo na našem území naposledy možné pozorovat v roce 2012.

Během pátečního večera se nad Českou republikou objevil vzácný přírodní úkaz v podobě ozářených mraků. Tento jev, který vzniká vysoko v atmosféře, byl naposledy vidět v červnu roku 2012.

Noční záře v oblacích vzniká ve výšce 85 kilometrů nad zemí a tvoří ji tenká vrstva ledových krystalů, které se zachytí na meteorickém prachu. Úkaz je nejlépe vidět během letního slunovratu.

V tomto období se totiž v atmosféře stabilizuje teplota. Naproti běžné oblačnosti tato vzniká mnohem výše a díky tomu, že Slunce během červnových nocí neklesá hluboko pod obzor, může tuto oblačnost nasvítit, zatímco nad pozorovatelem je už pokročilý soumrak.

Vznikají tak krásná oblaka viditelná proti hvězdám, která září namodralou barvou. Páteční úkaz byl na poměry Česka mimořádně vzácný. Obvykle se podobný výhled na noční oblaka nabízí až v severských zemích. Dále čtěte: (Z dávno archivovaných dat vědci zjistili překvapivé informace o atmosféře Země).

 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: mrak, obloha, Česko, jev, příroda
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu