Archeologové objevili vzácnou sekeru z devátého století. Je zdobená stříbrem

 Objevy 
03. června 2019 10:37 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sekera byla ve středověku univerzálním nástrojem Internet
Hradečtí archeologové objevili unikátní sekeru zdobenou stříbrem, která pravděpodobně pochází z 9. století. Podle expertů nemá podobný objev v Česku obdoby. Sekera byla objevena na pomezí Královéhradecka a Jičínska.

Jedinečnou železnou sekeru zdobenou stříbrem z raného středověku objevili na pomezí Královéhradecka a Jičínska. Podle vědců by se na místě mohly nacházet i další podobné předměty ze středověku.

„Zajímavé je na ní především to, že je tauzovaná stříbrem. Předběžně nález datujeme do 9. století našeho letopočtu, tedy do období Velké Moravy. Podobný nález z území naší republiky zatím neznáme. Dosud se nepodařilo nalézt analogie ani z území střední Evropy,“ uvedl jeden z archeologů Ondřej Herčík.

Podobný typ sekery je podle archeologů typický pro oblast Velké Moravy, ale dosud nebyla objevena žádná, která byla zdobena stříbrem. Sekera o šířce tři centimetry je dlouhá přibližně 12 centimetrů.

Nyní se unikátní objev nachází u konzervátorů, kteří ji uvedou do stavu, ve kterém bude moci být podrobena dalšímu výzkumu. Sekeru objevil nálezce pomocí detektoru kovu a podle expertů mohla pocházet z nedalekého pohřebiště.

Sekera patří k častým nálezům, ale takto zdobená je naprostým unikátem. Tento univerzální nástroj byl používán k nejrůznějším účelům. Sloužila také jako jednoduchá zbraň primárně používaná chudšími bojovníky. Dále čtěte: (V egyptském pohřebišti byla objevena dokonale zachovalá mumie ženy).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...