Nejočekávanější vesmírné události, které nás čekají příští rok

 Vesmír 
27. prosince 2017 10:07 / Robert Bureš
  1
📷
1 fotografie v galerii
V příštím roce je plánováno hned několik důležitých vesmírných akcí Shutterstock
Určitě existují vesmírné události, které nelze jakkoliv předvídat. Je zde ale několik důležitých milníků, které jsou na příští rok plánovány, a na které se můžeme těšit. Pojďme si připomenout ty nejdůležitější z nich.

Horizont události

V dubnu letošního roku se vědci pokusili pomocí projektu Event Horizon Telescope zachytit takzvaný horizont událostí černé díry. Nejedná se o fotografie samotné černé díry, ale o zachycení bodu bez návratu, kde světlo mizí v černé díře.

Na fotografie, které byly dalekohledem pořízeny během pěti nocí v rámci pozorování černé díry Sagittarius A, jenž se nachází uprostřed naší galaxie, se stále čeká a jejich zveřejnění je plánováno na příští rok.

Přistání člověka na Měsíci

Posledním člověkem, který vstoupil na povrch Měsíce, byl astronaut NASA Eugene Cernan v roce 1972. V příštím roce se podle nedávno zveřejněných plánů mají lidé na Měsíc vrátit a nejen to.

V příštím roce také Indie poprvé v historii svého kosmického programu plánuje vysadit na Měsíc svého průzkumného robota.

Společnost SpaceX plánuje soukromý výlet na oběžnou dráhu kolem Měsíce se dvěma pasažéry na palubě.

Čína bude provádět průzkum temné strany Měsíce pomocí sond Chang'e 4 a Chang'e 5, které budou odesílat vzorky na Zemi.

Výzkum asteroidů

Podobně jako výzkum kosmických lodí Rosetta a Philae, které prováděly výzkum komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko, v příštím roce dorazí hned dvě kosmické sondy ke vzdáleným asteroidům. 

V červnu příštího roku se kosmická loď Hayabusa 2 japonské kosmické agentury JAXA setká s asteroidem Ryugu. Mise byla zahájena v roce 2014. O dva měsíce později dorazí kosmické loď NASA OSIRIS REx s asteroidem Bennu, který se přibližuje k Zemi.

Obě tyto mise budou provádět sběr vzorků vesmírných těles. Vzorky z Hayabusa budeme mít zpět v roce 2020 a z OSIRIS REx v roce 2023.

Sonda kolem Merkuru

Letos jsme mohli vidět závěrečnou fázi mise Cassini, stále máme sondu Juno, která obíhá Jupiter a také vozítko Curiosity na Marsu. Další důležitá mise se blíží v příštím roce.

V roce 2018 totiž zahájí evropská ESA a japonská JAXA společnou misi BepiColombo, která bude zkoumat Merkur, nejbližší planetu naší Sluneční soustavy vůči Slunci.

Toto jsou asi nejvýznamnější události nadcházejícího roku, ale čeká jich spousta dalších. Například v příštím roce poprvé vzlétne nová raketa SpaceX Falcon Heavy, o které jsme psali v tomto článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod