Vědci zjistili, že již staří Římané vypouštěli do ovzduší velké množství škodlivin

Olovem znečišťovali ovzduší už staří Římané
 Země a Příroda 
17. května 2019 07:43 / Internet
  7   1
Jedním z největších problémů dnešního světa je znečišťování ovzduší díky rozsáhlému průmyslu. Přestože jde o fenomén moderní doby, vědci z archeologických průzkumů zjistili, že ovzduší bylo znečišťováno už starými Římany v souvislosti s těžbou kovů.

Nejnovější archeologický průzkum naznačuje, že staří Římané vypouštěli do ovzduší škodlivé látky podobně jako některé průmyslové podniky dnes. Množství škodlivin, které produkovali přitom nebylo zanedbatelné a ovzduší nad Evropou bylo například silně znečištěno olovem po několik staletí.

Vědci zkoumali jádra ledovců z hory Mont Blanc, která v sobě ukrývají cenné informace z tisíců let. Podle výsledků studie tak těžba kovů, která probíhala již tisíce let před naším letopočtem, výrazně znečišťovala ovzduší. 

Mezi tyto kovy patřilo například olovo, které bylo využíváno v mnoha oblastech podobně jako stříbro. Během jejich těžby a zpracování tak docházelo k masivnímu znečišťování ovzduší toxickými látkami.

O těžbě olova starými Římany se vědělo již delší dobu, ale nikdy nebyly zmapovány dopady na životní prostředí. Podle nové studie tato lidská činnost mohla znečistit vzduch nad evropským kontinentem nejméně na 500 let.

„Náš první výzkum znečištění v antice nám umožňuje lépe popsat dopad římských emisí a srovnat je s tím, jak vypadalo znečištění olovem v moderní Evropě v letech 1950 – 1985,“ uvedl spoluautor práce Michel Legrand.

Během výzkumu jader ledovců vědci zjistili, že znečištění olovem se zvýšilo v období antiky až desetinásobně. Staří Římané se tak stali první civilizací, která ve velkém zpracovávala olovo. Po pádu Římské říše se další masové zpracování kovů objevilo až v průběhu průmyslové revoluce. Dále čtěte: Za kriminální chování lidí může stále více znečištěné ovzduší, varují vědci.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu