V případě globální přírodní katastrofy má lidstvo zachránit obří podzemní zařízení v Norsku

Tajemný podzemní komplex v Norsku ukrývá semena pro obnovu rostlin
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
27. března 2019 11:37 / Internet
  24   1
Obří kryt v Norsku ukrývá genetický materiál rostlin z celého světa. V případě potřeby může být díky tomuto projektu obnovena každá rostlina, která je v tomto trezoru uložena. Ke svému desátému výročí nyní podzemní banka obdržela dalších více než 70 tisíc semen. Otevírá se totiž pouze dvakrát za rok.

Na norském ostrově Spitsbergen stojí na úpatí kopce pozoruhodná stavba, z níž je vidět pouze futuristicky vyhlížející vchod, zbytek obřího komplexu se nachází pod zemí. Vnitřní prostory ukrývají semena plodin z celého světa, která v trezoru přežijí každou apokalypsu včetně nukleární války.

Uvnitř se nachází sofistikované technologie, pomocí kterých je v semenné bance udržována velmi nízká teplota až -18 stupňů Celsia. Semena rostlin by díky tomu v prostorech vydržela i pětadvacet let poté, co by se komplex ocitl bez elektrického proudu a přestala by fungovat všechna vnitřní zařízení. Semena některých rostlin by měla být dokonce schopná vyklíčit i po dvaceti tisících letech.

Primárním účelem stavby je zachovat biodiverzitu na Zemi v případě globální přírodní katastrofy nebo apokalypsy způsobené člověkem. Semenná banka ale pomáhá i dnes. Například v zemích jako Sýrie byly z banky obnoveny původní zemědělské plodiny, které byly v některých oblastech zničeny válkou.

Provoz podzemního komplexu, který se otevírá pouze dvakrát do roka, byl zahájen v roce 2008. Nedávno oslavilo zařízení své desáté výročí, ke kterému obdrželo téměř 70 tisíc nových semen.

Banka má dnes ve svých trezorech více než 1 milion semen nejrůznějších druhů rostlin. Osivem banku zásobuje více než 70 institucí z celého světa, přičemž nashromáždit všechny druhy rostlin, které jsou v trezoru uskladněny, trvalo téměř sedmdesát let.

Projekt této semenné banky není na světě jediný, ale rozhodně je největší. Po nedávném incidentu, kdy natekla dovnitř voda z tajícího permafrostu, se norská vláda rozhodla investovat 100 milionů norských korun (asi 260 milionů korun) do posílení životaschopnosti zařízení. Dále čtěte: (V Argentině objevili největšího medvěda, který kdy obýval naši planetu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu