Astronomové objevili další tajemství planety Neptun

Planeta Neptun má na své oběžné dráze další těleso
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
23. února 2019 07:22 / Internet
  51   2
Vědci objevili na oběžné dráze kolem Neptunu dosud neznámé těleso, které bylo pojmenováno Hippocamp. Počet měsíců této záhadné a také nejvzdálenější planety od Země tak vzrostl na čtrnáct.

Záhadná planeta Neptun opět přesvědčila astronomy o tom, že má stále co nabídnout. Na její oběžné dráze byl totiž objeven již čtrnáctý měsíc v podobě drobného tělesa, které dostalo jméno Hippocamp. Nově objevený měsíc má v průměru jen něco málo přes 34 kilometrů.

Průměrná vzdálenost Neptunu od Slunce je 4,5 miliardy kilometrů, což je více než třicetinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem. Přesto se týmu astronomů podařilo objevit velmi malé těleso, které ho obíhá.

„Tento měsíc je příliš malý na to, aby byl objeven pomocí jediné expozice dalekohledu. Díky snímkům z několika dalekohledů jsme ho však dokázali lokalizovat,“ uvedl planetární astronom Mark Lookalter ze SETI Institute.

Tým pod vedením Lookaltera hledal měsíce okolo Neptunu od roku 2004. Ke svému výzkumu využíval Hubbleův kosmický dalekohled, s jehož pomocí také zkoumal neúplné kruhy Neptunu, které poprvé zaznamenala sonda Voyager.

Během analýzy snímků vědci narazili na bod, který se ukázal být měsícem Hippocamp. Těleso, které bylo poprvé objeveno v roce 2013, bylo dříve známé jako Neptun XIV, ale vědci nemohli určit, zda se jedná o měsíc.

Vědci předpokládají, že tento měsíc mohl vzniknout srážkou jiného většího měsíce s kometou a úlomky se mohly časem spojit právě do tělesa s názvem Hippocamp. Tento měsíc tak představuje jen dvě procenta hmoty, která chybí v kráteru měsíce Pharos. Nový objev by mohl osvětlit, jak se vytvářely Neptunovy prsteny, oblouky a měsíce. Dále čtěte: (Záhadná planeta pluje vesmírem v sousední galaxii. Neobíhá žádnou hvězdu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu