Rusové plánují vyslat turisty do vesmíru. Jejich let bude po Gagarinově trase

Rusko plánuje turistický vesmírný let po trase, kterou absolvoval Gagarin
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
22. února 2019 10:06 / Internet
  8   1
Ruská kosmická agentura Roskosmos plánuje uskutečnit komerční let do vesmíru s turisty na palubě. Turistický let bude uspořádán po trase, kterou absolvoval v dubnu 1961 na lodi Vostok 1 první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin.

Ruská kosmická agentura Roskosmos oznámila, že plánuje pro své zákazníky uspořádat vesmírné lety po trase, kterou absolvoval v dubnu 1961 na lodi Vostok 1 první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin.

„Spouštíme projekt letů kolem Země po krátké Gagarinově trase, což umožní zkrátit čas na přípravu zájemců, kteří si přejí podívat se na naši planetu z vesmíru,“ napsal ředitel Roskosmosu Dimitrij Rogozin na Twitteru.

Lety kolem Země budou plánovány po trase sovětského kosmonauta Jurije Gagarina, který se stal prvním člověkem, který letěl do vesmíru. Let trval 108 minut a Gagarin během něj jednou obletěl Zemi. Kompletní oblet sice nedokončil, protože přistál několik kilometrů západně od Bajkonuru, odkud startoval.

German Titov, který letěl v srpnu jako druhý sovětský kosmonaut po Gagarinovi, obletěl Zemi sedmnáctkrát a ve vesmíru strávil pětadvacet hodin. Krátce po Gagarinovi se vesmírný let podařil také Američanům, Alan Shepard však nedosáhl na oběžnou dráhu a letěl po balistické křivce. Prvním Američanem, který se dostal na oběžnou dráhu kolem Země, byl v roce 1962 John Glenn, který Zemi obletěl třikrát.

Společnost Space Adventures ve spolupráci s agenturou Roskosmos v minulosti do vesmíru vyslala sedm turistů a jeden z nich, Američan maďarského původu Charles Simonyi, si zaplatil dva lety. Cena za kosmický výlet se pohybovala v rozmezí dvaceti až třiceti milionů dolarů. Dále čtěte: (Čína údajně buduje solární elektrárnu ve vesmíru).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu