Vědci sestrojili unikátní robotickou fosilii. Chtějí studovat pohyb prehistorických tvorů
Tým výzkumníků z Humboldtovy univerzity v Berlíně sestrojil unikátního fosilního robota, s jehož pomocí chtějí studovat pohyby dávných tvorů. Téměř 300 milionů let staré kosti se tak znovu daly do pohybu.
Zvíře, jehož fosilii na vývoj robota vědci použili, je známé jako Orobates pabsti a jedná se o velkého prehistorického mloka. Fosilie tohoto tvora vybrali vědci proto, že představuje křižovatku mezi rannými obojživelníky a savci. Jedná se tak o nejstarší stvoření, jehož kosti vědci dokázali propojit s nejmodernějšími technologiemi.
Vědci nejprve vytvořili digitální simulaci pohybu Orobates pabsti a na základě těchto poznatků zjistili, že se pohyboval podobně jako dnešní leguáni. Dále provedli rentgenové snímky leguána a zjistili, jakým způsobem pohyboval svaly, páteří a klouby. Tato data pak využili pro konstrukci robotické fosilie.
Během konstrukce museli překonat řadu technických problémů, zejména takové, aby celá kostra držela pohromadě a spolupracovala s robotickými částmi. Unikátní robot dostal název OroBOT a vědcům nyní bude pomáhat zjistit, jak se 300 milionů let starý tvor chůzí podobal svým dnešním příbuzným.
Fosilní záznamy jsou velice důležité pro výzkum evoluce tvorů na naší planetě stejně jako pro identifikaci původu jednotlivých druhů. Nedávno například vědci objevili unikátní fosilii pravěké dravé velryby a čekalo na ně velké překvapení.