Změny klimatu trápí rybáře. Lososovité ryby vymírají

Podobné obrázky by mohly být časem čím dál vzácnější
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
03. prosince 2018 13:18 / Shutterstock
  4   1
V kalendáři každého rybáře jsou červeně zatržena dvě významná data. Jedno je v polovině dubna, kdy začíná pstruhová sezona, druhé pak v polovině června, kdy začíná na mimopstruhových vodách sezona dravců.

Pstruhová sezona začíná 16. dubna, lov dravců na mimopstruhových revírech pak začíná 16. června. Pro každého českého rybáře, podle toho, jakou vlastní povolenku, jsou tato data asi nejdůležitější z celého roku. Bohužel je ale možné, že stavy dravých ryb se díky změnám klimatu budou postupně snižovat.

Největší nebezpečí hrozí chovům lososovitých a síhovitých ryb v našich rybnících. Dlouhotrvající letní vedra, jakých jsme byli svědky v letošním roce, a která budou podle klimatologů stále častější, způsobují nedostatek kyslíku v chovných rybnících a důsledkem jsou časté úhyny chovaných ryb. Zatímco třeba kapr je takové odolné „prasátko“ našich rybníků, pro lososovité ryby, kam patří například lipan, hlavatka, pstruh nebo siven, je zvyšující se letní teplota vody smrtelná a jejich chov bude čím dál obtížnější.

Právě z umělých chovů vysazují rybáři každoročně do pstruhových i mimopstruhových revírů tisíce lososovitých ryb. Pokud bude ohrožen jejich umělý odchov, je více než pravděpodobné, že počty těchto druhů ryb budou ubývat i v řekách a potocích. Přirozená reprodukce jejich stavy nedokáže obnovovat a rybářské revíry se tak bez umělých odchovů neobejdou.

Vědci z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Mendelovy univerzity v Brně proto zahájili projekt, jak kyslíkové deficity v rybnících co nejlépe předpovědět. Cílem pětiletého projektu zahájeného letos je vysvětlit příčiny vzniku kyslíkových deficitů v rybnících v závislosti na podmínkách prostředí. Obecně platí, že čím je vyšší teplota, tím méně kyslíku ryby v rybnících mají. Úplně se asi úhynům ryb zabránit nedá, ale rybáři by mohli dostat včasné informace tak, aby měli možnost například část ryb odlovit, přesadit jinam a snížit tak své ztráty. O očekávaných změnách klimatu jsme psali i v tomto článku.

Z projektu by mohla vzejít předpovědní mapa, která by reflektovala i předpověď vývoje počasí. Ta by pak rybářům mohla napovědět, kde je možné úhyny očekávat, a ti by pak mohli včas reagovat.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Brzy přijde bod zlomu, kdy lidé začnou důvěřovat počítačům více než druhým lidem

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Zavřít reklamu