Itálie díky koronaviru dramaticky snížila emise znečišťování ovzduší

 Země a Příroda 
16. března 2020 07:02 / Mirka Malá
  2
📷
2 fotografie v galerii
Satelitní snímky potvrdily lepší ovzduší nad Itálií Copernicus Sentinel data, processed by ESA
Jak se svět snaží vypořádat s pandemií způsobenou novým koronavirem, Itálie byla přinucena přijmout tak dramatická opatření, že ovzduší se v této zemi významně změnilo. Ukázaly to fotografie ze satelitu.

Jak ukazují obrázky vytvořené Evropskou kosmickou agenturou (ESA) s využitím dat shromážděných družicí agentury Copernicus Sentinel-5P, nad Itálií je náhle prudký pokles emisí oxidu dusičitého. 

Italský premiér nařídil v už neděli 8. března v severní Itálii karanténu. Jak známo, právě sever Itálie je průmyslovým centrem země, a satelitní snímky jasně ukazují, jaké kladné důsledky pro kvalitu ovzduší má současná karanténa.

Itálie poctivě v karanténě

Itálie zaznamenala největší počet potvrzených případů nákazy virem COVID-19 hned po Číně, kde pandemie začala.

Nařízená karanténa donutila obyvatele této země zůstat doma, výroba v podnicích se zastavila, do práce se nechodí. A to je důvod, proč emise oxidu dusičitého v Itálii, zejména pak v severní oblasti země, tak dramaticky poklesly.

Copernicus Sentinel-5P měří hladiny této sloučeniny spolu s dalšími látkami jako je například ozon, oxid siřičitý, oxid uhelnatý a metan. Všechny tyto plyny mohou ovlivnit lidské zdraví a klima, a proto je ESA monitoruje.

Ale právě teď je šíření viru COVID-19 mnohem naléhavějším problémem a snížení emisí naznačuje, že lidé v Itálii skutečně nařízení karantény respektují a minimalizují jakékoli aktivity. Dále čtěte: Nejsmrtelnější pandemií v historii byla španělská chřipka. Zemřelo 50 milionů lidí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...