Lidský mozek jde obelhat daleko snadněji, než se předpokládalo

Lidský mozek nepřestává překvapovat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
01. prosince 2018 18:55 / Shutterstock
  0   0
Tenisový loket. Problém, který trápí mnoho lidí a nemusí to být zrovna tenisté. Postihuje i osoby těžce manuálně pracující a poslední dobou i uživatele počítačů. Bez skalpelu a invazivního zákroku se vyléčit vlastně nedá.

Přestože nepostihuje toto onemocnění pouze tenisty, jak už bylo řečeno, nazývá se zánět pažního kloubu tenisový loket. Každý, koho tento problém postihl, potvrdí, že bolestí se prakticky nejde zbavit. Stále se zhoršují a časem se z ruky ztrácí cit a mnohdy ani v postižené ruce neudržíte předměty.

Na tuto nemoc existuje mnoho druhů léčby, ale ať už se onemocnění pokoušíte léčit ultrazvukem, laserem, různými obstřiky, akupunkturou, fyzioterapií nebo třeba zaříkáváním, nic trvale nepomůže a bolest se stále vrací. Podle ortopedů je jedinou možností, jak toto postižení trvale odstranit, operace, kdy se chirurgicky „povolí“ šlachy v loketním kloubu.

Výzkum, který provedli izraelští vědci, a který zkoumal 11 obvykle používaných nechirurgických metod, uvedený názor potvrdil. Dlouhodobé sledování téměř tří tisíc osob s tímto problémem ukázalo, že ze všech jedenácti analyzovaných metod vlastně trvale nefunguje ani jedna. Všechny metody přinášely jen krátkodobou úlevu od bolesti. Navíc všechny podle výzkumníků zvyšují pravděpodobnost, že se problém postupem času ještě zhorší.

Mimo tyto závěry však vědci zjistili i zajímavou věc. Poměřovali úspěšnost použitých 11 léčebných metod vždy čtyři týdny a 26 týdnů po diagnóze. Části pacientů však bylo pro léčení podáváno placebo, tedy látka, která nemá žádný terapeutický účinek. A výsledky překvapily. Přesně 99 procent pacientů, jimž bylo podáno placebo, po půl roce uvedlo, že už necítí žádnou nebo téměř žádnou bolest. Takových výsledků nedosáhla žádná z ostatních neinvazivních metod! Proč vnímáme bolest každý jinak? Dočtete se v tomto článku.

Pochopitelně to neznamená, že příčina bolestí byla odstraněna. Ukazuje to však, že náš mozek se nechá poměrně snadno „ošálit“, když léčená osoba věří, že je léčena účinným způsobem. Úskalí je v tom, že náš mozek sice bolest vypne, ale problém nezmizí a i nadále se zhoršuje. Nakonec tedy té „kudle“ pravděpodobně stejně neuniknete.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu