Nové poznatky ke změně klimatu. Vědci ví, co nás v nejbližších letech čeká

 Věda a Výzkum 
06. srpna 2018 10:23 / Jitka Jahodová
  21
📷
1 fotografie v galerii
Že je klimatická změna za dveřmi, je podle vědců nezpochybnitelné  Depositphotos
Horké počasí netrápí jen Řecko nebo Švédsko v Evropě, ale sužuje například Japonsko nebo Kanadu, odkud také hlásí oběti. Současná vedra neušetřila ani oblasti za polárním kruhem.

Jedním ze spouštěcích prvků série nebývale silných vln veder, které v současné době trápí severní polokouli, je změna klimatu.

„Skutečnost, že za to může klimatická změna, je nezpochybnitelná. Svět se otepluje, a tak i vlny veder jsou častější," uvedla klimatoložka Friederike Ottová, zástupkyně ředitele Institutu pro změny životního prostředí z Oxfordské univerzity, která se podílela na nové analýze. Vědci zkoumali záznamy o nejteplejších třídenních vlnách veder na sedmi meteorologických stanicích napříč Evropou.

Pak je porovnali s počítačovým modelem, který umožňuje představu toho, jak by klima vypadalo, kdyby lidstvo nevypouštělo emise.

Výsledek podle nich ukazuje rozdíl mezi „přirozeným" vývojem klimatu a tím reálným, který je výsledkem lidské činnosti. „Není pochyb o tom, že lidský vliv na klima hraje v našich zeměpisných šířkách obrovskou roli," podotkl profesor Myles Allen, další klimatolog z University of Oxford. Více jsme o tématu oteplování a změny klimatu psali před časem.

Z měření vyplývá, že rozdíly teplot mezi jednotlivými ročními obdobími byly kdysi větší, dnes se zmenšují. „Roční období se na Zemi mění. Můžeme to pozorovat denně. Stromy kvetou dříve a tažní ptáci se vracejí z teplých krajů v měsících, ve kterých jsme je předtím nikdy neviděli," podotýká Friederike Ottová. Klimatické změny prý zvyšují pravděpodobnost a intenzitu vln veder více než dvojnásobně. Modely ukazují, že kolem roku 2040 budou události podobné letošní vlně veder přicházet průměrně každý druhý rok. Vědci budou nyní výsledky ještě ověřovat, což jim zabere několik měsíců.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...