Bojíte se vyšetření? Nová metoda by měla být zcela bezbolestná

Kdo absolvoval gastroskopii, potvrdí, že to není zrovna příjemné vyšetření
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
02. prosince 2018 13:38 / Shutterstock
  42   12
Je jen málo lidí, kteří by rádi navštěvovali lékaře a absolvovali nejrůznější nepříjemná vyšetření. Některé zákroky pacienty stresují už předem. Mezi takové patří i koloskopie. Nová metoda by však měla být zcela bezbolestná.

Koloskopie neboli kolonoskopie je metoda vyšetření tlustého střeva, případně tenkého střeva, endoskopem. Lékař tak může pomocí tohoto přístroje, který se zasune konečníkem, nahlédnout do vašeho tlustého střeva a diagnostikovat záněty, polypy nebo nádorová onemocnění. Vyšetření sice není nikterak zvlášť bolestivé, ale úplně příjemné není a mnohé pacienty již dopředu stresuje.

Nevýhodou této metody pak je, že kromě tlustého střeva nedokáže, respektive dokáže jen z malé části vyšetřit i tenké střevo. Jeho vyšetření se pak musí provádět jinými metodami, takzvaným nepřímým monitoringem, například prostřednictvím rentgenu.

S pokračující miniaturizací se však nabízejí i jiné metody. Vědci již přibližně dvacet let pracovali na vývoji miniaturních kamer, které by pacient spolkl a kamera by při své cestě zažívacím traktem nasnímala stav jícnu, žaludku i tenkého a tlustého střeva bez nutnosti zavádění endoskopů. Výzkum byl úspěšný a výsledkem jsou kamerové kapsle, které jsou jen o málo větší než třeba vitaminové tablety.

Místo nepříjemného vyšetření konečníkem by nyní mělo postačit kameru spolknout jako běžný prášek. Ta pak během své cesty lidskými útrobami, která trvá přibližně 8 až 12 hodin, pořídí až 50 tisíc snímků. Snímky následně vyhodnotí pomocí speciálního programu lékař. O bezbolestné metodě ošetření zubů jsme psali v tomto článku.

Tento způsob by měl být pochopitelně pro pacienty pohodlný a navíc účinnější. Kapsle totiž dokáže zaznamenat až 70 % tenkého střeva. Dosavadními metodami bylo možné prozkoumat jen přibližně 25 procent. Nová metoda by tak vlastně kombinovala dvě vyšetření. Již zmíněnou koloskopii, která prohlédne tlusté střevo, a také gastroskopii, při níž je přístroj zaváděn ústy nebo nosem, a která prohlédne jícen, žaludek a horní část dvanácterníku. Kdo ji absolvoval, potvrdí, že je toto vyšetření ještě podstatně nepříjemnější než koloskopie.

Je pochopitelně otázkou, kdy a zda vůbec se nově zaváděná metoda objeví i v našem zdravotnictví. Zatím se musíme smířit s tím, že potřebujeme-li vyšetřit celý zažívací trakt, budeme muset absolvovat obě zmíněná vyšetření.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu