Vědci objevili v poušti Gobi zkamenělinu děsivého ještěra

Tarbosaurus je příbuzným severoamerického Tyranosaura rexe
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Objevy 
04. července 2018 13:19 / Shutterstock
  0   0
Poušť Gobi, která se rozkládá na území Číny a Mongolska, je rájem archeologů. Mezinárodní tým vědců nyní ohlásil nález fosilie obrovského Tarbosaura bataara, jenž byl předchůdcem Tyranosaura rexe. V poušti s pomocí dronů objevili také zcela nové neznámé druhy dávných tvorů.

Poušť Gobi je již více než století v oblasti archeologie jednou z nejvyhledávanějších lokalit od doby, kdy zde dobrodruh Roy Chapman Andrews objevil zkamenělá vejce dinosaura.

Ve stopách dávné expedice se vydal i současný tým složený z 35 mezinárodních odborníků od paleontologů po geology. Vědecký tým nyní ohlásil další z řady cenných objevů, které písečná krajina vydala. V poušti objevili obrovského Tarbosaura bataara a kromě tohoto objevu našli i řadu dalších dosud neznámých tvorů za pomoci speciálně upraveného dronu.

„Vyšplhali jsme po této skalní římse a našli důležité pozůstatky něčeho, co vypadá jako dost velký dinosaurus,“ uvedl jeden z vědců Matt Desantis. Vědecký tým objevil dosud největšího tarbosaura, který byl kdy v Gobi objeven. Největší známé exempláře měřily okolo 12 metrů, podle vědců je tento mnohem větší.

Tarbosaurus bataar („děsivý ještěr“) je v podstatě mongolským bratrancem známého severoamerického Tyrannosaura rexe. Obrovský teropodní dinosaurus z čeledi Tyrannosauridae se po Zemi proháněl před zhruba 70 miliony let v období křídy. Hmotnost tohoto obra dosahovala minimálně 4 tuny, přesto byl ale velice mrštným aktivním lovcem.

Vědci v Gobi objevili také předchůdce menšího velociraptora, což je v této oblasti naprostá rarita. Některé kosterní úlomky dokonce svědčí o tom, že objevili i dosud neznámé druhy, které se nyní snaží pojmenovat experti v mongolské metropoli Ulánbátaru. Vědci si pochvalují nové technologie včetně dronů, které jim umožňují prozkoumat oblasti mnohem pečlivěji než dříve. Dále čtěte: (Dinosauři mohli přežít. Od záchrany je dělilo jen pár minut).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu