Vědci identifikovali předchůdce největšího žraloka, který kdy žil na naší planetě

 Objevy 
09. ledna 2018 11:32 / Lukáš Bauer
  2
📷
3 fotografie v galerii
Megalodon byl největší žralok, který kdy žil na naší planetě Wikipedia
Nově identifikovaný druh žraloka je pravděpodobně předchůdcem megalodona – největšího žraloka, který kdy obýval naši planetu. Vědci učinili důležitý objev v evoluci těchto predátorů z fosilních nálezů objevených v americké Alabamě.

Vědcům trvalo téměř 40 let, než nashromáždili dostatek fosilních zubů, aby mohli správně identifikovat dosud neznámý druh prehistorického žraloka, který byl nejspíše evolučním předchůdcem megalodona.

Nově identifikovaný žralok žil v období dinosaurů před 83 miliony lety. Největší naměřená délka jeho zubů je 2,7 cm, což je podstatně méně než u zubů megalodona. Největší nalezený zub obřího megalodona měří 17,7 centimetru.

Vědci dosud shromáždili za dobu téměř čtyřiceti let celkem 33 zubů tohoto nového dosud neznámého druhu žraloka, které objevili na devíti místech po celé Alabamě. Nový druh pojmenovali Cretalamna bryanti.

„Je neuvěřitelné, že až dosud byl C. bryanti přehlédnut a byl nesprávně identifikován předchozími vědci jako jiné druhy žraloků,“ uvedl v tiskové zprávě jeden z členů výzkumného týmu Jun Eberso.

Žralok Cretalamna bryanti je velice raným členem čeledi Otodontidae. Mezi žraloky z této čeledi patří také 18 metrů dlouhý megalodon. Tito nemilosrdní prehistoričtí predátoři se vyvinuli před více než 100 miliony let, ale postupně v důsledku nedostatku potravy a změny klimatu vymírali. Samotný megalodon žil před asi 23 až 2,6 miliony let během období od raného miocénu do svrchního pleistocénu.

Vzhledem k podobným rysům, které zuby nově objeveného tvora vykazují, je pravděpodobné, že měl stejnou vývojovou linii jako megalodon a jedná se tak nejspíše o jeho předchůdce. Určit přesnou délku je pro vědce pouze ze zubů obtížné, ale odhadovaná délka tvora mohla být okolo 5 metrů.

Megalodon sice již dávno vyhynul, ale někteří žraloci, jejichž druh pamatuje dinosaury, stále v našich mořích žijí. Jedním z nich je také žralok, kterému se přezdívá „živoucí fosilie“, jenž byl vyloven z moře portugalskými rybáři.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky