Místo s ještě hrozivější pověstí než Bermudský trojúhelník

 Země a Příroda 
30. května 2018 10:18 / Karel Kovka
  7
📷
2 fotografie v galerii
Kvůli až patnáctimetrovým vlnám má Bassův průliv velmi špatnou pověst Shutterstock
O bermudském trojúhelníku, kde beze stopy mizí lodě i letadla již pravděpodobně slyšel každý. Na zemi však existuje místo, které má ještě horší pověst. Bassův průliv na jihu Austrálie.

Jako bermudský trojúhelník anebo také ďáblův trojúhelník je označována oblast ležící mezi Miami na Floridě, Portorikem a Bermudami na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku. Zahrnuje tak i část Sargasového moře. Tato oblast má, zejména mezi milovníky záhad a nevysvětlitelných jevů, pověst části světa, ve které „záhadně“ mizí lodě i letadla. Těchto záhadných zmizení evidují příznivci tajemna přibližně 300.

Na opačném konci planety se však nachází místo, které má pověst ještě hrozivější. Jestliže bermudský trojúhelník pohltil na tři stovky lodí, pak na tomto místě jich za poslední dvě století zmizelo přes 800!

Ostrov Tasmánii odděluje od jižních břehů Austrálie Bassův průliv, nazvaný po svém objeviteli, lodním lékaři Georgi Bassovi, žijícím v osmnáctém století. Společně s kartografem Matthewem Flindersem tudy roku 1798 při plavbě kolem tehdejší Van Diemenovy země, dnes známé jako Tasmánie, proplují.

Průliv je dlouhý přes 500 kilometrů a v nejširším místě, mezi tasmánským Cape Portland a australským Point Hicks, dosahuje 350 km. Se záhadnými zabijáky moří se můžete seznámit v tomto článku.   

A od roku 1978, kdy zde zmizí za záhadných okolností mladý pilot i se svým letadlem, jej mnozí nazývají „Australským bermudským trojúhelníkem". Nebezpečí tu však na mořeplavce číhá již několik století. Už v roce 1840 úřady se znepokojením zjišťují,  že v průlivu během dvou let beze stopy zmizelo nejméně sedm lodí, mezi nimi v roce 1839 také trojstěžník Britomart, který převážel náklad zlata. V roce 1845 mizí loď Cataraqui s 375 novými osadníky na palubě. V únoru 1858 pak byla u západního vstupu do průlivu naposledy viděna britská válečná loď HMS Sappho s téměř 100člennou posádkou. Ani rozsáhlé pátrání několika lodí, včetně dvou válečných plavidel HMS Elk a HMVS Victoria, však po zmizelé lodi neobjevilo žádnou stopu.

Nejslavnějším případem australského trojúhelníku je pak událost z října roku 1978. Obětí se stává dvacetiletý Frederick Valentich se svou Cessnou 182L. Přibližně půl hodiny po startu kontaktuje řídící věž a informuje o podivném letadle, které se za ním objevilo. „Jako kdyby si se mnou hrálo. Teď letí přímo nade mnou. Je jasně osvětlené... a není to letadlo." Vzápětí se odmlčí. Přes intenzivní pátrání se však po zmizelém letadle nenajde ani stopa. Otec mladého pilota je dodnes přesvědčen, že mu syna unesli mimozemšťané.

Záhadná zmizení lodí však mají pravděpodobně daleko střízlivější vysvětlení než nějaké záhadné síly či UFO. Bassův průliv je totiž jednou z nejobtížnějších námořních oblastí světa. Silné mořské proudy, časté silné vichřice, mimořádně vysoké vlny dosahující až 15 metrů. A vše je ještě komplikováno malou hloubkou, která dosahuje jenom něco okolo 50 metrů. Při souhrnu všech těchto okolností pak není k tragédii daleko, jak dokazuje i případ z roku 1998, kdy během jachtařského závodu pohltí rozbouřené moře průlivu pět lodí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47