Skvělá zpráva! Vědci objev objevili enzym nesmrtelnosti

Některé druhy mořských želv se dožívají více než 200 let
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
25. května 2018 12:09 / Pixabay
  4   1
Nesmrtelnost. Pro mnohé zatím nedostupný sen. A tak se s ní setkáváme především v pohádkách a občas také ve vědecko-fantastické literatuře. Zdá se však, že opravdu existuje.

V přírodě existuje mnoho zvířecích druhů, které se dožívají opravdu vysokého věku. Například některé mořské želvy přestávají po jistém období svého života vykazovat známky stárnutí a mohou se tak dožít věku více než 200 let. Nesmrtelné ovšem nejsou.

V přírodě však existuje tvor, který je opravdu nesmrtelný. Jedná se o ploštěnce, kmen prvoústých živočichů, jichž je známo kolem 20 000 druhů. Žijí v moři i ve sladké vodě, na souši a jako paraziti ve vnitřních orgánech hostitelů. Dosahují velikosti od 0,15 mm až po 17 m u některých druhů tasemnice. A umí něco, čeho ostatní živočichové, včetně člověka, nejsou schopni. Umí totiž obnovit ztracenou tkáň. Za regeneraci u ploštěnek může asi 200 genů, které vědci postupně odhalují. Schopnost obnovovat tkáně je u nich tak velká, že dokáží „opravit“ tak těžká zranění, jako je obdoba zničeného mozku. 

Ploštěnci se rozmnožují jednak sexuálně a jednak asexuálně, kdy se prostě rozdělí na dva exempláře. Oba druhy se dokáží dělit nekonečně dlouho. Stále znovu a znovu jim dorůstají nové svaly i mozková tkáň. Ploštěnci tak nějakým způsobem zamezují stárnutí kmenových buněk a dokáží je přimět k tomu, aby se dále množily. Vlastně do nekonečna. Ploštěnci jsou tak ve své podstatě opravdu nesmrtelní. Jak je to se stárnutím domácích mazlíčků se dozvíte v tomto našem článku.

Podle vědců může za regeneraci buněk enzym telomeráza. Telomery jsou vlastně jakési ochranné čepičky na konci chromozomů. Zajišťují, aby se správně zkopírovala veškerá informace v DNA. Ale jak se buňky dělí, telomery začínají být křehké a rozpadají se. Buňky se pak kopírují se špatnou nebo nedostatečnou informací a po čase vedou tyto chyby ke smrti organismu, tedy i člověka.

Vědci teď objevili u ploštěnek obdobu telomerázy. Mají ji však jen ti ploštěnci, kteří se rozmnožují asexuálně. Když vědci enzym zablokovali, začaly se telomery zkracovat a nastalo pozvolné umírání. Jakmile ale enzym pracoval normálně, dělily se ploštěnky úplně bez problémů stále dál. Jak to ale funguje u sexuálně se rozmnožujících ploštěnek, vědci zatím neodhalili. Zajímavé je to zejména proto, že i bez tohoto enzymu se  tito ploštěnci se dokážou bez potíží dělit.

A co z tohoto zjištění plyne pro člověka? Pokud by se podařilo vyřešit tajemství telomerázy a regenerace, mohlo by to znamenat pro lidstvo obrovskou změnu. Nepotřebovali bychom nadále nejrůznější protézy a náhrady vnitřních orgánů jako třeba játra, srdce nebo ledviny. Věčně mladé telomery by zajistily, aby poškozené orgány, nebo amputované končetiny dorostly. Jen tak. Samy od sebe.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu