Ötzi, záhadný muž z ledu, byl zavražděn. Po 5300 letech to prokázala pitva

Provedená pitva potvrdila, že Ötzi by zavražděn
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
26. května 2018 12:58 / Internet
  0   2
Když byla v září 1991 nalezena v Ötztalských Alpách zachovalá mumie člověka, který žil v období mezi roky 3400 až 3100 př. n. l., byla to světová senzace. Ötzi, jak je přezdíván podle místa nálezu, je nejstarší známou evropskou přirozenou lidskou mumií. Jak ale zemřel?

Zpočátku se věřilo, že Ötzi zemřel na podchlazení během zimní bouře. Později se spekulovalo, že Ötzi mohl být obětí rituálního obětování. Když však v roce 2001 rentgen a výpočetní tomografie ukázaly, že Ötzi měl v době smrti v levém rameni uvíznutý hrot šípu a mozkové poranění po úderu do hlavy, bylo vcelku jasno, že Ötzi byl zavražděn.

Po vraždě se většinou provádí pitva. Ötzi, člověk z mladší doby kamenné, na ni musel čekat 5300 let. Byla však důkladná a trvala devět hodin. Pitva byla provedená v Jihotyrolském archeologickém muzeu v italském Bolzanu a mimo jiné potvrdila, že Ötzi nebyl v době své smrti úplně zdravý. Trpěl zejména kornatěním cév a podle nalezené bakterie „Borrelia burgdorferi“ pravděpodobně i lymskou boreliózou. Vražda tedy zřejmě jen uspíšila jeho smrt z přirozených důvodů, která podle vědců provádějících pitvu, nebyla daleko. O zajímavé teorii, proč vyhynuli naši předkové, jsme informovali v tomto článku.

Pravdu se pochopitelně již nikdy nedozvíme, ale jeví se jako pravděpodobné, že Ötziho někdo stopoval, a pak ze zálohy vystřelil šíp, který ho zasáhl do zad pod lopatkou, částečně pronikl do plic a způsobil tak smrtelné zranění. Útočník mu pak ještě „pro jistotu“ zasadil silnou ránu sekerou do hlavy.

I po provedené pitvě zůstávají nezodpovězené otázky. Proč se Ötzi vydal až do nadmořské výšky 3210 metrů? Z jakého důvodu ho vrah tak vysoko do hor sledoval? A především, proč mu po vraždě nevzal nic z jeho věcí, zejména měděnou sekeru, která v té době představovala značný majetek? Odpovědi na tyto otázky však zůstanou navždy tajemstvím.

Karel Kovka | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu