Sen militantních feministek se plní. Muži prý časem opravdu vyhynou

Mužský chromozom Y je prý už jenom téměř prázdná skořápka
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
27. května 2018 09:25 / Shutterstock
  0   0
Potká muže stejný osud jako dinosaury? Opravdu jsou slepou vývojovou větví a čeká je vyhynutí? Zpráva, která prostřednictvím bulvárního tisku obletěla svět a vyděsila mužskou polovinu lidstva, je možná pravdivá. Zítra to však rozhodně nebude.

Mají to muži opravdu takříkajíc „za pár“? Podle výzkumu profesorky Jenifer Gravesové z university v australské Canbeře, prý už proces vymírání dávno začal. Militantní feministky jsou na koni. Muži jsou slepou vývojovou větví a vlastně je nikdo nepotřebuje. Jaká je však skutečnost?  

Gravesová zveřejnila zprávu, podle níž je mužský chromozom „Y“ už v podstatě jen prázdná, téměř nevýznamná, skořápka. Podle jejího výzkumu nesl před 300 miliony lety přibližně 1400 genů, ale ty se v průběhu času začaly rozpadat. V současné době je jich prý aktivních už pouze 45! Zbytek genů chromozomu „Y“ je neaktivní a v podstatě neobsahuje nic důležitého. A lepší to údajně nebude.

Jenže když nebude chromozom „Y“, nebudou ani muži. Protože mužské pohlaví je u člověka určeno právě přítomností tohoto chromozomu. Jakmile v zygotě tj. buňce s kompletní sadou chromozomů, která vznikne oplodněním, tento chromozom chybí, narodí se holčička. Situace je prý vážná.

Nenapomáhá ani skutečnost, že zatímco žena má dva velmi stabilní chromozomy „X“, a tedy všechny geny tohoto chromozomu po dvou, muž má jen jeden. Každá mutace tak má závažnější důsledky. Podle těchto zpráv to tedy vypadá, že se mužský chromozom blíží k hranici své životnosti. Znamená to konec lidské rasy? S teorií o zániku lidstva vás seznámí tento náš článek.

Ono to však s tím mužským vyhynutím nebude nakonec tak dramatické. Podle výzkumů začal totiž tento chromozom „chátrat" přibližně před 166 miliony lety. A tempo není nijak závratně rychlé. Přibližně 10 genů za milion let!

Při této rychlosti by tedy mohl „mužský“ chromozom zaniknout přibližně za 4,5 milionu let. Z hlediska evoluce je to vlastně za chvilku, ale z pohledu lidstva prakticky v nedohlednu. Jeden z vědců věnujících se této problematice je názoru, že věda bude mít dost času něco s tím udělat. Nehledě na to, že vzhledem k tomu jak se člověk chová ke svému bližnímu, ale i ke své planetě, existují mnohem pravděpodobnější příčiny vyhynutí lidstva.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Facebook přiznal závažnou chybu. Mohla ohrozit miliony uživatelů

Dům a zahrada

Jak správně pečovat o vánoční kaktus, aby krásně kvetl

Cestování

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem posledních let

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn