Sen militantních feministek se plní. Muži prý časem opravdu vyhynou

Mužský chromozom Y je prý už jenom téměř prázdná skořápka
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
27. května 2018 09:25 / Shutterstock
  0   0
Potká muže stejný osud jako dinosaury? Opravdu jsou slepou vývojovou větví a čeká je vyhynutí? Zpráva, která prostřednictvím bulvárního tisku obletěla svět a vyděsila mužskou polovinu lidstva, je možná pravdivá. Zítra to však rozhodně nebude.

Mají to muži opravdu takříkajíc „za pár“? Podle výzkumu profesorky Jenifer Gravesové z university v australské Canbeře, prý už proces vymírání dávno začal. Militantní feministky jsou na koni. Muži jsou slepou vývojovou větví a vlastně je nikdo nepotřebuje. Jaká je však skutečnost?  

Gravesová zveřejnila zprávu, podle níž je mužský chromozom „Y“ už v podstatě jen prázdná, téměř nevýznamná, skořápka. Podle jejího výzkumu nesl před 300 miliony lety přibližně 1400 genů, ale ty se v průběhu času začaly rozpadat. V současné době je jich prý aktivních už pouze 45! Zbytek genů chromozomu „Y“ je neaktivní a v podstatě neobsahuje nic důležitého. A lepší to údajně nebude.

Jenže když nebude chromozom „Y“, nebudou ani muži. Protože mužské pohlaví je u člověka určeno právě přítomností tohoto chromozomu. Jakmile v zygotě tj. buňce s kompletní sadou chromozomů, která vznikne oplodněním, tento chromozom chybí, narodí se holčička. Situace je prý vážná.

Nenapomáhá ani skutečnost, že zatímco žena má dva velmi stabilní chromozomy „X“, a tedy všechny geny tohoto chromozomu po dvou, muž má jen jeden. Každá mutace tak má závažnější důsledky. Podle těchto zpráv to tedy vypadá, že se mužský chromozom blíží k hranici své životnosti. Znamená to konec lidské rasy? S teorií o zániku lidstva vás seznámí tento náš článek.

Ono to však s tím mužským vyhynutím nebude nakonec tak dramatické. Podle výzkumů začal totiž tento chromozom „chátrat" přibližně před 166 miliony lety. A tempo není nijak závratně rychlé. Přibližně 10 genů za milion let!

Při této rychlosti by tedy mohl „mužský“ chromozom zaniknout přibližně za 4,5 milionu let. Z hlediska evoluce je to vlastně za chvilku, ale z pohledu lidstva prakticky v nedohlednu. Jeden z vědců věnujících se této problematice je názoru, že věda bude mít dost času něco s tím udělat. Nehledě na to, že vzhledem k tomu jak se člověk chová ke svému bližnímu, ale i ke své planetě, existují mnohem pravděpodobnější příčiny vyhynutí lidstva.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Ultrarychlé cestování vzduchem a vesmírem se blíží díky testu hypersonické detonace

Dům a zahrada

Vypěstujte si saturejku. Chutnou bylinku, která se stane ozdobou vaší zahrady nebo balkonu

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu