V díle od Van Gogha byla nalezena zajímavost, o které nikdo více než století nevěděl

 Objevy 
16. listopadu 2017 08:01 / Lukáš Bauer
  3
📷
3 fotografie v galerii
Obraz Olivové stromy od Van Gogha ukrývá 128 let staré tajemství Internet
V některých obrazech známých i méně známých umělců se pod nátěrem ukrývají různá tajemství a zajímavosti. Nově bylo zjištěno, že obraz Olivové stromy Vincenta Van Gogha z roku 1889 jedno takové tajemství ukrývá také. A dokonce je i vidět, pokud víte, jak a kam se správně zadívat.

Více než století poté, co umělec dokončil své dílo, objevili restaurátoři překvapivý detail, který se ukrývá v barvě, a využili ho pro lepší porozumění tomu, jak obraz v roce 1889 vznikal.

Restaurátorka Mary Schaferová Kansaském muzeu umění nedávno objevila 128 let starou kobylku, která je navždy zakonzervována na plátně Olivových stromů. Kobylka je tak malá, že ji lze vidět pouze při zvětšení. To je také důvodem, proč si jí nikdo tak dlouhou dobu nevšiml.

Pokud malíř vytváří své dílo venku, je velmi obtížné zabránit tomu, aby se v barvě nechytaly nečistoty. O Van Goghovi je to, že maloval rád venku, známé. Několikrát se o tom totiž zmínil v uchovaných dopisech, které posílal svému bratrovi Theovi.

V jednom z dopisů si dokonce Van Gogh stěžoval, že musel vysbírat téměř sto mušek, které se mu přilepily na plátno. Dále také uváděl, že když nesl své dílo několik kilometrů domů, poškrábal ho o větve stromů. Nově objevená kobylka v jeho díle pravděpodobně není úmyslně, ale jedná se o vadu v obraze, kterou Van Gogh přehlédl a zůstala v něm zvěčněna spolu s olivovým hájem.

Restaurátorům a odborníkům někdy tyto „nečistoty“ uvězněné v barvě mohou pomoci dozvědět se více o tom, kdy a kde byla díla skutečně vytvořena. V tomto případě se odborníci budou zabývat tím, zda bude pomocí kobylky možné určit, v jakém období bylo dílo vytvořeno. K prohlídce obrazu byl povolán odborník přírodovědeckého muzea, aby pomohl s identifikací hmyzu.

Na první pohled bylo vidět, že kobylka postrádá hlavu a hrudník, přičemž barva kolem ní byla neporušená, takže je zřejmé, že byla mrtvá už ve chvíli, kdy ji Van Gogh přejel štětcem. Světová díla byla často opakovaně přemalována a pomocí nástrojů moderní vědy už vědci a konzervátoři odhalili skrytá díla od Picassa, Degase a dokonce i Da Vinciho.

Ani u Van Gogha to není poprvé, co v jeho díle bylo objeveno tajemství. V roce 2008 vědci pomocí rentgenového záření zjistili, že umělecká práce z roku 1887 Patch of Grass byla namalována přes starší portrét.

V roce 2012 bylo odkryto pomocí rentgenové techniky dílo znázorňující pár zápasníků z dob kdy byl Van Gogh ještě studentem. Toto dílo následně přemaloval květinami, o kterých se myslelo, že jsou tvorbou neznámého umělce. Až následné odhalení rentgenem ukázalo, že autorem překrytého díla, a tedy i květin, je právě Van Gogh.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít