Nejpodivnější zkamenělinu velkého prehistorického netopýra našli vědci na Novém Zélandu

Vulcanops jennyworthya patřil do rodiny takzvaných hrabavých netopýrů
 Objevy 
14. ledna 2018 10:32 / Gavin Mouldey
  0   0
Fosilní pozůstatky hrabavého netopýra, který obýval naši planetu před 15 miliony lety, našli paleontologové na Novém Zélandu. Byl asi třikrát větší než současné druhy hrabavého netopýra a živil se drobnými obratlovci.

Na Novém Zélandu v oblasti bohaté na zkameněliny poblíž bývalého důlního městečka Saint Bathans nalezli vědci z oboru paleontologie kosti a několik zubů dávno vyhynulého druhu hrabavého netopýra.

Druh vyhynulého netopýra, který dostal jméno Vulcanops jennyworthya, byl třikrát větší než jeho žijící příbuzný a vážil okolo čtyřiceti gramů. Nově objevený druh se kromě létání pohyboval také po čtyřech, protože se živil prohrabáváním rostlin a drobnými obratlovci.

„Tento zvláštní netopýr patří mezi ty nejpodivnější zkameněliny, na které jsme zde narazili,“ komentoval nález člen mezinárodního výzkumného týmu, Novozélanďan Alan Tennyson.

Tvor patřil do rodiny netopýrů, kteří obývali i části jižní Austrálie, Jižní Ameriky a Antarktidy. Všechna tato území tvořila v dávném období jeden superkontinent Gondwana, po jehož rozpadu se vývojové linie netopýrů rozdělily.

V současné době stále na Novém Zélandu žije zástupce hrabavých netopýrů Mystacina tuberculata, který dosahuje do délky několika centimetrů. Jeho větší příbuzný Mystacina robusta, který se svou velikostí blížil nově objevenému druhu, vyhynul teprve na počátku dvacátého století.

Fosilní nálezy nám již v minulosti prozradily mnohé o tom, jak mohli vypadat předchůdci dnešních druhů. Podobně tomu bylo například při nálezu dinosaura, který se nápadně podobá dnešní kachně, o němž se můžete dočíst v tomto článku.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu