Oceánské dno se potápí pod obrovskou vahou tajících ledovců

Dosavadní studie nepočítaly s propadem oceánského dna
 Země a Příroda 
09. ledna 2018 08:46 / Shutterstock
  2   3
Vědci varují, že dosavadní předpovědi nárůstu hladiny moří jsou ve skutečnosti pouhou částí problému, který představují tající ledovce v polárních oblastech. Obrovská masa uvolňujícího se ledu svou vahou totiž deformuje mořské dno, které se potápí.

Nová studie, kterou zveřejnil odborník na geologii z Delft University of Technology Thomas Frederikse, varuje před mnohem komplexnějším dopadem globálního oteplování, než je zvyšování hladiny oceánu způsobené táním ledovců.

Současné výzkumy a publikované studie totiž nezohledňují skutečnost, že celková hmotnost oceánu vzrůstá. Tento extrémní nárůst váhy tlačí na oceánské podloží a deformuje mořské dno. Na rozdíl od dosavadních předpokladů je tedy celkový nárůst hladiny značně zkreslený.

„Země sama o sobě není pevnou koulí, je to deformující se míč. Při změně klimatu se tedy nemění pouze teplota, ale doslova celá planeta,“ uvedl Frederikse.

Podle Frederikse a jeho týmu nebezpečí spočívá v tom, že když se dno oceánu propadá, skutečný objem oceánu je zkreslován měřeními založenými na družicovém pozorování. Ty totiž zohledňují pouze to, jak se na povrchu planety pohybuje voda a přibývá nebo ubývá pevniny.

Pro kvantifikaci toho, jak moc se dno oceánu deformuje pod zatížením tajících ledovců, výzkumníci použili různé odhady a výpočty ze ztrát ledovců Grónska a Antarktidy.

Výsledky ukazují, že v posledních dvou dekádách se mořské dno v průměru propadlo o 2,5 milimetru. V některých oblastech se propadá ale mnohem více, až jeden milimetr za rok. I když se to nemusí zdát jako mnoho, zkreslení nárůstů hladiny z dat satelitního pozorování může oproti realitě vykazovat rozdíl až 8 %.

Odborníci také varují, že se zrychlujícím se tempem odtávání ledovců se bude přímou úměrou zrychlovat i propad dna, takže za dalších deset let mohou být odhady zkreslovány o více jak deset procent. V souvislosti s tím doporučují tyto hodnoty zohledňovat v celkovém nárůstu hladin oceánů.

Tající led z oblastí Grónska je způsobem zejména vyššími emisemi skleníkových plynů v ovzduší. Vědci například nedávno zveřejnili unikátní pohled na to, jak by vypadal největší ostrov světa – Grónsko, kdyby ztratil všechen led.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu