Sonda Juno poslala na Zemi ohromující fotografie Jupiteru

 Vesmír 
10. ledna 2018 12:12 / Lukáš Bauer
  1
📷
8 fotografií v galerii
Juno obíhá Jupiter od roku 2016 Shutterstock
Vesmírná sonda Juno americké NASA dokončila desátý blízký průlet kolem Jupiteru a poslala zpět na Zemi sérii krásných fotografií. Doručení snímků na Zemi může trvat i několik dnů.

Vesmírná sonda za jednu miliardu dolarů dokončila svůj desátý průlet kolem Jupiteru po své eliptické oběžné dráze. Během každého z těchto průletů pořídí řadu snímků, na kterých jsou zachyceny úžasné detaily z povrchu největší planety v naší soustavě.

Sonda obíhá Jupiter po elipse, aby se vyhnula silnému radiačnímu záření, přičemž se kolem planety pohybuje rychlostí 209 tisíc kilometrů za hodinu. Snímky pořizuje za pomoci nástroje JunoCam, a to každých 53 dní.

Výzkumní pracovníci NASA zveřejnili koncem prosince na svých internetových stránkách fotografie zobrazující vířící bouře a mračna v Jupiterově atmosféře. Některé z bouřících mračen mají větší průměr než Země.

V naší galerii najdete ty nejlepší z fotografií, které v prosinci sonda Juno z vesmíru odeslala. Na jedné z fotografií je také zobrazena eliptická dráha sondy. Juno také dříve pomohla vědcům pochopit některé parametry záhadné rudé skvrny, která je jedním z typických znaků obrovské planety.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu