Světové metropole byly na Silvestra doslova zahaleny smogem. Jak na tom byla Praha?

Silvestrovské ohňostroje extrémně znečišťují ovzduší
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
05. ledna 2018 10:29 / Shutterstock
  3   0
Statisíce tun zábavní pyrotechniky, která je vypálena do ovzduší během silvestrovské noci, s sebou přináší kromě rizika úrazů také další problémy v podobě extrémního znečištění ovzduší.

V roce 2016 pokryla indickou metropoli Dillí vrstva smogu během oslav tamního svátku, při kterých bylo do ovzduší vystřeleno velké množství zábavní pyrotechniky. Během hoření barevných směsí se totiž do ovzduší dostávají mikročástice zdraví vysoce škodlivých prvků, která pak snadno pronikají do plic.

Při zmíněné události bylo v některých částech indické metropole naměřeno až 1 000 mikrogramů škodlivých částic na metr krychlový, což představuje desetinásobek množství, které je považováno pro lidské zdraví za přijatelné. V reakci na tuto událost indický nejvyšší soud rozhodl o zákazu prodeje zábavní pyrotechniky.

Problémem je, že odpalování ohňostrojů se po světě stává stále více populární, nejvíce pak v Číně, odkud tento druh zábavy také pochází. Potíže přitom ohňostroje způsobují nejen ve světě ale i u nás. V Praze byly rovněž naměřeny výrazně vyšší koncentrace mikročástic. Přestože kritické znečištění trvalo pouze několik hodin, pro některé jedince může i během krátké doby představovat zdravotní komplikace.

Odborníci varují, že také hodně záleží na typu a původu pyrotechniky. Například pyrotechnika vyráběná v Číně velmi často obsahuje řadu vysoce toxických, dokonce i zakázaných látek. Během řady kontrol prodejců bylo zjištěno, že asi 20 % raket obsahuje karcinogenní hexachlorbenzen. Tuto látku lidé mohou jak vdechnout, tak vsřebat do těla skrze pokožku a v Evropské unii je její používání zakázáno.

S rostoucí popularitou ohňostrojů je pravděpodobné, že stále více metropolí bude silvestrovské radovánky omezovat v takové míře, aby nedocházelo k silnému znečišťování a ohrožení zdraví lidí.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu