V Brně se našly zbytky vojenského tábora římských legionářů

Na území města Brna se nacházel přechodný tábor římských legií
 Objevy 
08. ledna 2018 09:57 / Akademie věd ČR
  61   4
V brněnské Vojtově ulici objevili archeologové během záchranného výzkumu unikátní důkaz o přítomnosti římských armád na tomto území. V místě, kde probíhá stavební průzkum, se totiž našly zbytky dočasného tábora římských vojáků z období druhého století.

První důkazy o výskytu římských vojsk na území města Brna v podobě vojenského tábora pocházejí z období markomanských válek. Během tohoto tažení útočilo římské impérium na houževnaté germánské kmeny, které tehdy uzemí Moravy obývaly.

Unikátní objev byl odhalen vedle již neexistujícího hřbitova v místech, kde probíhá průzkum podloží v souvislosti s plánovanou výstavbou bytových domů. Archeologové při výkopových pracech objevili val, který chránil římské tábořiště složené převážně z plátěných stanů.

 

Nalezené artefakty budou umístěny do depozitáře Muzea města Brna. Většina nalezených předmětů byla germánského původu, ale mezi nimy byly i prokazatelně římské artefakty, jako například 1 800 let stará nádoba, která sloužila pro přípravu jídla vojáků.

Již v minulosti byly v této oblasti nalezeny předměty římského původu, nikdo ovšem nedokázal říci, jakým způsobem se na naše území dostaly. Dnes je jasné, že tu Římané byli utábořeni v rámci tažení proti Germánům.

Technická úroveň římských táborů byla značně pokročilá. Nově objevený tábor pravděpodobně v dávném období sloužil jako strážnice brodu přes řeku Svratku.

Po vyzvednutí artefaktů bude místo předáno developerovi, který zde postaví dvojici bytových domů. Podobné objevy v centru měst nejsou ničím výjimečným. Před časem například v Mexico City archeologové odkryli unikátní pozůstatky chrámu, o kterém v historických záznamech nebyla žádná zmínka.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Izraelská technologie má být schopná na Měsíci vyrábět kyslík

Dům a zahrada

Jak rekultivovat zahradu po přívalových deštích a záplavách

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu