Výroba lidských orgánů a další převratné objevy minulého roku
Planety, kde by mohl být život
V uplynulém roce 2017 vědci objevili v souhvězdí Vodnáře sedm planet, které obíhají kolem jednoho tamního slunce. To nezáří tak intenzivně jako naše, ale podle vědců by na planetách mohly být příznivé podmínky pro život. To ještě potvrzeno není, ale podle vědců, kteří se tím zabývají, by se vše mohlo vyjasnit během deseti let. Pomoci v tom má průzkum plynů, které by život podobný našemu vypouštěl do atmosféry planet.
Život ale nemusí být jen 39 světelných let daleko. NASA oznámila, že minimálně na jednom měsíci Saturnu jsou pod povrchem oceány vody, kde by se pochopitelně mohl život také ukrývat.
Návštěvník z vesmíru?
V listopadu loňského roku vletěl do naší sluneční soustavy „návštěvník“ odjinud. Má doutníkovitý tvar a dostal jméno Oumuamua. Nejprve byl označen za kometu nebo asteroid. Pak se ale vynořily spekulace o tom, že jde o sondu vyslanou jinou civilizací. To připustil i známý vědec Stephen Hawking. Od té doby vědci hledají stopy komunikace. Zatím ovšem bez úspěchu.
Antikoncepce pro muže
Veškeré snahy o zajištění antikoncepce pro muže se orientovaly už mnoho let jen na výrobu prezervativů. Ty mají sice schopnost chránit partnery i před pohlavně přenosnými chorobami, ale neřešily otázku ochrany před početím u stálých párů, které ale kondom používat nechtějí nebo dokonce nemohou. Užívání antikoncepčních pilulek zase dost zásadně ovlivňuje zdravotní stav ženy. Objev gelu, který má schopnost blokovat v chámovodech postup spermií je proto revoluční novinkou. Jeho účinek se zdá být stoprocentní. Alespoň u opic tomu tak je. Testování na lidech začne v tomto či příštím roce. Na rozdíl od vasektomie lze plodnost opět vrátit.
Kovový vodík
Dalším pozoruhodným objevem je přeměna vodíku na kov. Je k tomu potřeba obrovské množství energie, ale tuto energii je později možné zase uvolnit. Vědci proto předpokládají, že kovový vodík by se mohl stát výborným zdrojem paliva pro kosmické rakety, ale umožnil by také výrobu superpočítačů nebo třeba konstrukci levitujících vlaků. Vědci jsou na začátku celého procesu. Zatím vyrobili jen malý kousek kovového vodíku, ale i tak jde o převratný objev. Cesta k němu trvala téměř sto let.
Výroba lidských orgánů
Genetika má obrovskou budoucnost. Zní to až děsivě a pro mnoho lidí je to naprostá sci-fi, ale je pravdou, že vědci na celém světě se intenzivně zabývají tím, jak „vyrobit“ lidské orgány pro konkrétní příjemce. U transplantací totiž nemusí existovat vhodný dárce, a pokud se už najde, příjemce orgánu musí do konce života užívat imunosupresiva, což zásadně poškozuje jeho zdraví. Kalifornští vědci nyní dokázali nechat růst lidské buňky uvnitř prasečích embryí, což je obrovský pokrok, který slibuje i možnost vytvořit celý potřebný orgán. Experimenty tímto směrem pomohou i s výzkumem různých nemocí a přípravou nových léků.