Srazí se Země s vesmírným tělesem ještě za našeho života? Astronomové znají odpověď

 Vesmír 
30. dubna 2018 08:26 / Karel Kovka
  4
📷
2 fotografie v galerii
Podle astronomů není srážka planetky se zemí v roce 2086 vyloučená  Pixabay
Vesmír je plný objektů různých velikostí, které mohou ohrozit naši planetu. Odhady možného střetu se různí. V průměru prý lze očekávat srážku se stometrovým tělesem jednou za tisíc let. Je však možné, že to bude už za 68 let.

Padesátimetrová planetka 2018 GG byla objevena arizonskými astronomy 6. dubna. Podle našeho astronoma Miloše Tichého má velikost jako proslulý tunguzský meteorit, který roku 1908 v oblasti Sibiře nedaleko řeky Podkamenná Tunguska zdevastoval území na rozloze větší než 2 000 km². O tom jaké nebezpečí hrozí Zemi od komet a asteroidů, se dočtete v tomto článku.

Vědci z observatoře na jihočeské Kleti provedli zpřesňující měření dráhy tohoto objektu a domnívají se, že by se mohla srazit se Zemí v roce 2086. Srážky by se tedy mohli dočkat i někteří z čtenářů.

Zatím je známo, že planetka má průměr přibližně 50 metrů a její srážková rychlost je 18 km za vteřinu. Při této rychlosti by energie dopadu byla zhruba 3 megatuny TNT, tedy přibližně jako 150 atomových bomb stejného typu, jaká byla svržena 6. srpna 1945 na japonskou Hirošimu.

Astronomové spočítali, že srážka je možná ve třech termínech, a to 11. dubna 2086, 10. dubna 2089 nebo 11. dubna 2095. Srážka by sice nebyla fatální, ale i tak by v hustěji obydlené oblasti způsobila velké materiální škody a zemřít by mohly statisíce lidí.

Na pozorování planetky se podílejí i další astronomové ve světě a po propočítání její dráhy se ukazuje, že je částečně v kolizní dráze se Zemí. Šance kolize je prý sice malá, ale nikoli nulová.

Zatím to tedy vypadá, že by ke srážce potenciálně dojít opravdu mohlo. Je-li však naše planeta skutečně ohrožena, ukáže až budoucnost.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve