Nasa zveřejnila své ambiciózní plány na dobývání vesmíru

 Vesmír 
22. prosince 2017 13:16 / Robert Bureš
  0
📷
4 fotografie v galerii
V příštích desetiletích je opravdu na co se těšit NASA
Nejnovější poslání NASA bude buď přistání na povrchu Saturnova měsíce Titanu pomocí speciálního kosmického dronu, nebo bude stejné zařízení využito pro odebrání vzorku z jádra komety.

Tyto dva návrhy byly vybrány z celkového množství 12 návrhů vesmírných misí, které jsou součástí programu New Frontiers na podporu misí k výzkumu středně vzdálených planet.

První mise s názvem Dragonfly (v překladu znamená vážka) je složitá mise, během které by kosmický létající robot podobný dronu přistál na povrchu jednoho ze Saturnových měsíců Titan. Během své mise by vyhledával a případně analyzoval velké organické molekuly.

Tento robot by měl být schopen létat na vzdálenosti až stovek kilometrů a mohl by tak pořídit vzorky z mnoha míst tohoto vzdáleného světa. Velký a studený měsíc má totiž velmi silnou atmosféru a vědci jsou přesvědčeni o tom, že pod jeho zmrzlým povrchem se může nacházet oceán.

Druhá mise by byla návratem ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, která byla navštívena mezi lety 2014 a 2016 kosmickou lodí Rosetta Evropské vesmírné agentury. Tato kometa je jedním z objektů takzvaného Kuiperova pásu na okraji Sluneční soustavy.

Nová Mise s názvem CAESAR (Comet Astrobiology Exploration Sample Return) by byla založena na odebrání vzorku z jádra komety a doručení zpět na Zemi. Na naši planetu by podle plánů vzorek dorazil v listopadu 2038.

NASA již jednou vzorek z komety odebrala, když nasbírala během mise Stardust prach z plynného ohonu této komety. Komety totiž patří z hlediska vesmírného objevování k jedněm z nejdůležitějších těles naší Sluneční soustavy, přesto se o nich ví zatím velmi málo.

Vědci se domnívají, že komety jsou vesmírná tělesa, která přinesla na naši planetu vodu a organické molekuly. Díky tomu mohly velkou měrou přispět ke vzniku života na Zemi.

Vzorky z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko budou nejspíše obsahovat velice vzácné těkavé molekuly, které se snadno přemění v plyn a jsou klíčem k pochopení vzniku celého objektu.

Výběr obou konceptů byl ohlášen na tiskové konferenci tuto středu. Mise nyní vstupují do studijní fáze, kdy mohou vědci dále rozvíjet své návrhy.

Závěrečný výběr mise, která se bude realizovat, se uskuteční v červenci 2019 s tím, že samotná mise odstartuje v roce 2025.

Další návrhy nových hranic zahrnovaly mise pro studium Saturnu, Venuše nebo asteroidů kolem Jupiteru a také průzkum dalšího ze Saturnových měsíců nazvaného Enceladus.

NASA má v současné době tři paralelní mise z programu New Frontiers. První je kosmická sonda New Horizons, které prolétla kolem Pluta v roce 2015, sondu Juno obíhající Jupiter od 5. července 2016 a také kosmickou loď OSIRIS REx, která je na cestě k asteroidu Bennu, z něhož odešle vzorky zpět k Zemi. Vzorky z Bennu dorazí zpět na Zemi v roce 2023.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve