Sarkofág se záhadnými nápisy. Nikdo netuší, co znamenají

Vyvýšenina s řadou sloupů a sarkofágem je pradávným pohřebištěm významného člověka
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Objevy 
26. prosince 2017 08:37 / Internet
  18   2
V Mongolsku byl učiněn významný objev. Byla zde nalezena řada kamenných sloupů s tajemnými nápisy, které obklopují sarkofág. Nikdo zatím není schopen říci, jaký přesný význam pradávné pohřebiště mělo, otazníky visí i nad obsahem prastarých textů.

Skupina archeologů objevila zvláštní památku ve východním Mongolsku. Odkrytí, na kterém se podílel také profesor Takashim Osawem z Univerzity v Osake, trvalo téměř tři roky. Objev byl učiněn na začátku roku 2015 a odkryt byl teprve koncem tohoto roku.

Starobylá zřícenina komplexu se skládá z kamenného sarkofágu, kde by mohl být zemřelý člověk obklopen 14 kamennými pilíři s nápisy v Turkických runách. Zatím byla popsána pouze část textu, který je na sloupech napsaný.

Podobné nápisy byly dříve nalezeny pouze v západním Ulaanbaataru, hlavním městě Mongolska. Takashi Osawa se domnívá, že stáří pohřebního místa bude mezi roky 716 a 734 našeho letopočtu. Tento objev je nesmírně zajímavý a může poodhalit část mongolské historie.

Památník po bližším prozkoumání přiblíží odborníkům vztahy vládců ve východní části Türkic Kaganate a jejich území, jakož i jejich politické a vojenské vztahy s takovými mongolskými kmeny jako Khitan, Tatab a Tatary. Kromě toho umístění kamenných pilířů na náhorní plošině také poskytne důležité informace pro diskusi o náboženských myšlenkách a světovém pohledu na dávné kočovníky.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu