Monstra z hlubin, ze kterých běhá mráz po zádech. Rybář zveřejnil unikátní sbírku úlovků

Hlubinný druh žraloka je jedním z mírněji vypadajících stvoření, která tam dole ve tmě žijí
📷
Dalších 10 fotografií v galerii
 Země a Příroda 
23. prosince 2017 13:22 / Twitter / Roman Fedortsov
  1   6
Je paradoxem, že toho víme více o povrchu na Marsu než o našem vlastním oceánu. Dnes není prozkoumáno ani jedno procento světových vod, přitom tam dole v hlubinách to doslova bují životem. A nutno říci, že tváře některých živočichů žijících tam dole jsou jako ze sci-fi hororu.

Hlubokomořský vášnivý rybář Roman Fedortsov z ruského Murmansku, který to má z domova jen kousek k chladnému Barentsovu moři, nedávno zveřejnil své trofeje živočichů, které zná jen málo lidí.

Fedortsov rybaří v mnoha arktických oblastech až po pobřeží Maroka a jeho úlovky převážně pocházejí z hlubin, kde je naprostá tma. Co vše tam dole žije je doslova neuvěřitelné.

V galerii je série fotografií z twitterového účtu Fedortsova, jde o výběr těch nejpodivnějších živočišných druhů. Všechny tyto bytosti žijí v takzvané zóně soumraku, což je označení pro vody hluboké od 200 do 1 000 metrů.

Další pásmo, které se nazývá půlnoční, sahá od 1 000 do 4 000 metrů a takzvaná hlubina je oceánské pásmo hlubší než 4 000 metrů. Znázornění těchto pásem je také na obrázku v galerii.

Do těchto hloubek proniká naprosté minimum nebo žádné sluneční světlo. Většina živočichů z hlubin má černou barvu. Je to z důvodu, že černá barva pohlcuje všechny vlnové délky světla aniž by jakékoliv odrážela. Tak jsou tito živočichové schopni vytěžit z minima světla téměř všechnu energii.

Fotografie těchto tvorů jsou dobrou ukázkou toho, jak rozmanitý je život v oceánech. Množství zajímavých až bizarních stvoření, které zde žijí, je neuvěřitelné. Od obrovských prastarých stvoření, jakým je nejdéle žijící obratlovec z ledových vod, až po mořské ďábly, kteří připomínají spíše návštěvníky z kosmu.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu