Tajemství pod korunami stromů. Laserový systém odhalil v Machu Picchu neznámé stavby

 Objevy 
05. února 2022 17:35 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Před vstupem do Machu Picchu bylo třeba omýt se v nedalekých lázních  Unsplash
Tým polských a peruánských archeologů objevil na nalezišti inckého starodávného města Machu Picchu v peruánských Andách řadu dosud neznámých staveb ukrytých v hloubkách peruánské džungle. Odhalila je pokročilá laserová technologie.

Více než desítka dosud neznámých staveb byla objevena archeologickým týmem na okraji obřadního místa zvaného Chachabamba ve vzdálenosti necelých pěti kilometrů od ruin Machu Picchu, inckého předkolumbovského města. Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Journal of Archaeological Science

Centrum Chachabamby se skládá z kamenného oltáře obklopeného čtrnácti lázněmi. Podle zástupkyně ředitele pro organizaci a rozvoj Centra andských studií Varšavské univerzity Dominiky Sieczkowské nejspíše lázně, do nichž proudila voda složitými kanály napájenými řekou Urubamba, sloužily k rituálnímu omývání. 

„Do Machu Picchu se mohli dostat jen velmi privilegovaní lidé, neboť šlo o velmi zvláštní místo. Když jste se tam chystali, nejprve jste se museli v Chachabambě zastavit na spirituální lázeň, abyste byli čistí a neposkvrnění a mohli se dostat na Machu Picchu,” vysvětlila Sieczkowská. 

Stavby odkryly drony vybavené speciálním laserovým systémem LIDAR založeným na výpočtech doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Archeologové jsou na základě LIDARu schopni mapovat obrysy objektů pod hustými korunami stromů. 

Nově objevená stavení se nacházejí v okruhu asi 60 metrů od hlavní obřadní části Chachabamby. Skenování také odhalilo kamenné kanály, které zásobovaly vodou celou oblast. 

Vykopávky komplikuje pandemie 

Podle Sieczkowské není jasné, k čemu nalezené stavby sloužily. Je možné, že vědci našli obydlí „správců” obřadního místa. 

Skupina složená z archeologů z Varšavské univerzity, Vratislavské univerzity vědy a techniky a peruánského ministerstva kultury plánuje na zdejších lokalitách s nálezy LIDARu další výzkumy a vykopávky. 

Archeologové měli v plánu provést některé vykopávky staveb již letos, ale museli dle svých slov práce kvůli pandemii odložit. „Možná se tam dostaneme příští rok,” prohlásila Sieczkowská. 

Zdroj: Journal of Archaeological Science.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...