Vědci popsali parazita, který vyhladoví tarantule k smrti
Dosud bylo popsáno více než 25 000 druhů hlístic. „Hlístice existují stovky milionů let a vyvinuly se tak, aby infikovaly všechny druhy hostitelů na naší planetě včetně lidí,” řekl Adler Dillman z Kalifornské univerzity v Riverside.
Dillman objevil s kolegy neznámý druh hlístice v populaci tarantulí jednoho chovatele, který nahlásil podivná úmrtí některých z pavouků.
Vědci tyto parazity, které s odkazem na film Arachnofobie pojmenovali po americkém herci Jeffovi Danielsovi Tarantobelus jeffdanielsi, zkoumali od roku 2018. Své závěry zveřejnili letos 17. ledna v The Journal of Parasitology.
Ke smrti po špičkách
Postižené tarantule, kterým se dostanou hlístice do tlamy, mají okolo ní viditelné bílé skvrny. Následně přicházejí o kontrolu nad svými tesáky, což vede k jejich pomalému vyhladovění. Pavouci však ještě předtím vykazují atypické chování, jako je chůze po špičkách.
„Může to trvat měsíce, neboť tarantule nemusejí jíst zvlášť často,” píše v dokumentu Dillman. „Pokud ale tuto infekci dostanou, tak zemřou hladem.”
I přes povědomí o tolika druzích hlístic je tento nově objevený teprve druhým popsaným případem u tarantule.
Hlístice jsou podle pozorování v laboratoři hermafroditi. Každá dokáže za svůj zhruba 11denní život vygenerovat asi 160 potomků. Není ale jasné, jak může délku života těchto parazitů poznamenat výskyt v tlamách tarantulí.
Zdroj: The Journal of Parasitology, Live Science.