Kráter na povrchu Marsu vypadá jako pařez. Vědci studovali jeho „letokruhy”
Snímek pořídila sonda ExoMars Trace Gas Orbiter kamerou CaSSIS 13. června v roce 2021.
Kráter, který se nachází na planině Acidalia Planitia, připomíná pařez kvůli vzorům podobným letokruhům, s jejichž pomocí lze studovat vegetační období stromů. Podle informací na webu ESA je to s „letokruhy” impaktního kráteru podobně. Planetárním vědcům mohou prozradit něco o historii Marsu.
Snímek byl sice pořízen během jara, Mars však může být mrazivý také během teplejších měsíců. Vědci ze vzorů na snímku vyčetli, že kráter obsahuje po celý rok zamrzlý materiál. A tento materiál obsahuje vodní led.
Marťanské sezonní cykly
Vodní led se při ochlazování rozšiřuje. Jak na Marsu teploty kolísají, materiál v kráteru bohatý na vodní led by se roztahoval a smršťoval. Vlivem těchto cyklů by vznikaly právě soustředěné zlomové vzory připomínající letokruhy.
Vědcům to může pomoci pochopit historii Marsu. V oblasti kráteru, na 51,9 stupni zeměpisné šířky, je pro vodní led příliš teplo.
Mars má, stejně tak jako Země, díky axiálnímu sklonu, roční období. Tento náklon rudé planety se však průběhem dlouhých časových horizontů (stovky tisíc až miliony let) dramaticky mění.
Materiál v kráteru musí pocházet z minulosti, kdy umožnil sklon osy Marsu tvorbu vodního ledu v nižších zeměpisných šířkách než dnes.
Zdroj: ESA.