Archeologové objevili nejstarší brčka na světě. Lidé s nimi popíjeli pivo

 Objevy 
01. února 2022 13:24 / Radek Chlup
  1
📷
2 fotografie v galerii
Záhadné trubičky byly na Kavkaze objeveny v roce 1897 Unsplash
Podle nové studie jsou zlaté a stříbrné trubičky vyrobené v době bronzové a nalezené v roce 1897 na Kavkaze nejstarší známá brčka na světě, s jejichž pomocí lidé pili pivo.

Archeologové našli metr dlouhé trubičky ze zlata a stříbra z doby před 5500 lety v mohyle Maykop kurgan na severozápadě Kavkazu s mnoha dalšími předměty. V té době nedokázali určit, k čemu sloužily. 

Podle archeologa a hlavního autora studie Viktora Trifonova z Ruské akademie věd se objevitelé nezabývali tím, proč jsou tyto artefakty jemnými trubicemi, nikoliv pevnými tyčemi. 

Podle výsledků jejich studie publikovaných v časopise Antiquity to nebyla žezla ani trubky na výrobu hrotů šípů, jak vědci dříve odhadovali, ale brčka pro společenské pití piva. 

Vědci odebrali vzorky z vnitřku jedné z trubek. Na jedné straně nalezli důkazy po ječných zrnech škrobu, obilných částicích a pylovém zrnu z lípy. 

Nejstarší brčka na světě 

To, že by mohlo jít o brčka, potvrzují také Sumerové, kteří pivo popíjeli pomocí dlouhého rákosí. Archeologové objevili ostatky královny Puabi pohřbené v Královském hřbitově v Uru s dlouhými brčky starými 4500 let. 

Starověcí lidé fermentovali ječmen na pivo přibližně před 13 000 lety. Pivovary ve velkém začaly být v Asii populární během 5. až 4. tisíciletí př. n. l. Na území dnešního Iráku a Íránu archeologové objevili pečetě zdobené motivy s osobami popíjejícmi brčky. 

Některé dochované umění pocházející z Blízkého východu z dob 3. století př. n. l. a starší zobrazuje dlouhá brčka umístěná v jediné keramické nádobě. Sedící či stojící lidé společně popíjeli pivo z jediné nádoby. 

Že by mohlo jít o brčka určená ke konzumaci piva naznačují také kovová síta v nitru trubiček, která mohla filtrovat piva od nečistot. K trubkám jsou připevněny ozdoby v podobě malých býků. Podle vědců to ale nemusel být ozdobný, ale technický prvek pro vyvážení brčka. Pokud se vědci nepletou, jsou to nejstarší známá brčka na světě. 

Zdroj: Antiquity, ScienceAlert.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...