Kočkám se vlivem domestikace zmenšil mozek, zjistili vědci
Vědci porovnali rozměry lebek koček domácích (Felis catus) a divokých evropských a afrických koček, které byly potvrzeny jako rodový druh, z něhož se postupně vyvíjely domestikované kočky. Zahrnuti byli podle studie publikované v časopise Royal Society Open Science také hybridi koček domácích a divokých.
„Naše výsledky naznačují, že domácí kočky ve srovnání s divokými evropskými kočkami a divokými předky domácích koček mají menší lebeční objem,” píší vědci ve svém dokumentu. Hybridní domácí a divoké kočky měly lebeční parametry někde mezi zbylými dvěma skupinami. Rozměry lebky jsou nejlepším ukazatelem velikosti mozku.
Více bezpečí a méně strachu
Vědci odkazují na starší myšlenku, podle níž vedla domestikace koček k úbytku počtu buněk v neurální liště, které spojujeme s excitabilitou a strachem. Mohlo by to vést ke změnám v reakci na stres, velikosti mozku a celkové tělesné morfologii.
Výzkumníkům se však nepodařilo ve svých datech spojit spekulovaný menší počet buněk v neurální liště s kratší délkou čenichu a menšími rozměry lebky. Podle rakousko-britského výzkumu jsou informace o vlivu domestikace na kočky stále omezené.
Bude nutné shromáždit více údajů k určení skutečného vlivu domestikace na kočky, což by zase mohlo vést k přesnějšímu poznání vlivu domestikace na další druhy zvířat, jako jsou psi, králíci či ovce, které odborníci také zkoumají.
Zdroj: Royal Society Open Science, ScienceAlert.