Vědci konečně rozluštili záhadu kolem prastarých obřích nádob v Laosu. Nachází se ve velice nebezpečné oblasti

 Věda a Výzkum 
27. února 2021 19:13 / Lukáš Bauer
  4
📷
2 fotografie v galerii
Záhadné nádoby se nacházejí v oblasti plné bomb Chris Hellier
Nová vědecká studie naznačuje, že byla rozluštěna jedna z nezodpovězených otázek kolem záhadných obřích nádob, které jsou roztroušené po rozsáhlé oblasti v Laosu. Těchto zvláštních megalitických nádob se nachází v oblasti více než pět tisíc a dodnes nebylo jasné, jak staré tyto obří mísy z kamene jsou.

Vědci s největší pravděpodobností po desítkách let rozluštili záhadu kolem obřích nádob roztroušených na takzvané planině džbánů, jak je označována rozsáhlá oblast v Laosu. Tyto surrealistické megality vytesané z jednoho kusu kamene jsou známou archeologickou památkou a jejich původní účel je dodnes neznámý.

Po desetiletí se předpokládalo, že nádoby mohly být součástí pradávných pohřebních praktik. Některé místní legendy hovoří zase o tom, že tyto až tři metry vysoké megalitické nádoby mohly být využívány ke skladování nejrůznějších potravin. Nádoby mají různý tvar, některé z nich jsou uzavřené, jiné jsou zase otevřené směrem k nebi. Pravdou však zůstává, že jejich přesný význam byl zapomenut v čase a nikdo ho s jistotou nedokáže určit.

Nebezpečná oblast

O těchto nádobách se toho ví velice málo také proto, že v oblasti není možný rozsáhlejší archeologický průzkum, který by mohl přinést nové poznatky. Nádoby se totiž nacházejí v oblasti, která je doslova zamořena nevybuchlou municí z 60. let, které na oblast shazovalo americké letectvo. Dodnes je oblast sužována velkým množstvím úmrtí lidí v souvislosti s množstvím nevybuchlé munice. Dodnes tak bylo prozkoumáno méně než deset procent záhadami opředených megalitů.

V posledních letech však byly zahájeny expedice ve vybraných bezpečných lokalitách a archeologové zahájili důležité výzkumy těchto neobvyklých objektů, z nichž některé stojí samostatně, zatímco jiné jsou seskupeny do velkých skupin. Stáří těchto staveb a také v jak dlouhém období vznikaly, bylo však dosud záhadou.

Nové výzkumy

Nyní vědci přicházejí s novou analýzou, kterou vytvořili díky použití techniky zvané Optically Stimulated Luminescence (OSL). Z výsledků výzkumu vyplývá, že některé nádoby byly umístěny potenciálně již na konci druhého tisíciletí před naším letopočtem. V oblasti bylo také nalezno množství kosterních pozůstatků, a vědci se tak přiklánějí k teorii, že se s největší pravděpodobností jednalo o starověké pohřebiště.

Planina džbánů

Planina džbánů je oblast v severním Laosu nedaleko města Phonsavan. Krajina je zde poseta asi pěti tisíci kamenných nádob, vysokých od jednoho do tří metrů a vážících až šest tun. Megality jsou pokryty reliéfy a jejich stáří se odhaduje na zhruba dva tisíce let. Dále čtěte: (Matematický biolog vypočítal, jak velkou nádobu by bylo potřeba pro shromáždění všech koronavirů na planetě).

Témata: Laos, vědec, nádoba, záhada
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...