Takto vypadá nejvzdálenější známý objekt sluneční soustavy

 Vesmír 
21. února 2021 08:20 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vědci potvrdili objev nejvzdálenějšího objektu NOIRLab/ NSF/ AURA/ J. da Silva
Nejvzdálenější známý objekt ve sluneční soustavě byl právě identifikován a potvrzen. FarFarOut, velký kus horniny nalezený v roce 2018 v ohromné vzdálenosti kolem 132 astronomických jednotek od Slunce, byl studován a charakterizován a nyní o něm a jeho oběžné dráze už vědci vědí mnohem víc.

Objekt má asi 400 kilometrů napříč, což je rozměr na dolním konci stupnice trpasličích planet a počáteční pozorování naznačují, že má průměrnou orbitální vzdálenost 101 astronomických jednotek, to je 101násobek vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.

Třikrát dál než Pluto

Vzhledem k tomu, že Pluto má průměrnou orbitální vzdálenost kolem 39 astronomických jednotek, je FarFarOut opravdu velmi daleko. Objekt dostal prozatímní označení 2018 AG37 a jeho vlastní jméno v souladu s pokyny Mezinárodní astronomické unie stále čeká na schválení.

Jeho oběžná dráha však není rovnoměrný kruh kolem Slunce, ale je to opravdu nakloněný ovál. Po pečlivém pozorování vědci vypočítali jeho oběžnou dráhu. FarFarOut vybočí až na 175 astronomických jednotek a na oběžnou dráhu Neptunu se přiblíží až 27 astronomických jednotek.

To znamená, že objekt by nám mohl pomoci lépe porozumět planetám vnější sluneční soustavy. "FarFarOut byl pravděpodobně uvržen do vnější sluneční soustavy, když se v dávné minulosti dostal příliš blízko k Neptunu,“ řekl astronom Chad Trujillo ze severní arizonské univerzity. "FarFarOut bude pravděpodobně s Neptunem v budoucnu opět interagovat, protože se jejich dráhy stále protínají.“

Původ objektu zůstává záhadou

FarFarOut je ale i tak stále velmi záhadný. Protože je tak daleko, byl během dvou let pozorován pouze devětkrát. Tým odvodil jeho velikost na základě jeho jasu, ale nic dalšího o něm vědci nevědí. Mohl by být velmi velkým nepravidelným objektem Kuiperova pásu, nebo by mohl splňovat kritéria pro klasifikaci trpasličích planet.

"Objektu trvá tisíciletí, než jednou proletí kolem Slunce,“ řekl astronom David Tholen z Hawaiské univerzity v Mānoa. "Z tohoto důvodu se pohybuje velmi pomalu a vyžaduje přesné několikaleté pozorování, aby bylo možné přesně určit jeho trajektorii.“

Sheppard, Tholen a Trujillo pracují na studiu vnější sluneční soustavy v naději, že se jim naskytne pohled na Devátou planetu, hypotetický objekt, o kterém se předpokládá, že je zodpovědný za podivný pohyb shluků objektů ve vnějších oblastech za Plutem.

Existují i ​​další vysvětlení pro tyto oběžné dráhy, ale práce má vynikající vedlejší přínos. Tým už objevil řadu objektů, o kterých jsme nevěděli. Samozřejmě existují Farout a FarFarOut. Existuje také trpasličí planeta přezdívaná Goblin, objevená ve vzdálenosti 80 astronomických jednotek.

Existuje dokonce objekt pojmenovaný 2014 FE72, jehož oběžná dráha jej vynesla dále než 3000 astronomických jednotek, jediný známý objekt svého druhu s oběžnou dráhou zcela mimo tu Neptunovu. Vědci také objevili 12 dříve neznámých měsíců na oběžné dráze kolem Jupiteru a 20 měsíců obíhajících kolem Saturnu.

"Objev FarFarOut ukazuje naši rostoucí schopnost mapovat vnější sluneční soustavu a pozorovat ji stále dále a dále na její okraj,“ řekl Sheppard. "Pouze s novými technologiemi velkých digitálních fotoaparátů ve velkých dalekohledech v posledních několika letech bylo možné efektivně objevit velmi vzdálené objekty, jako je FarFarOut. I když některé z těchto vzdálených objektů jsou poměrně velké, jejich signály jsou velmi slabé kvůli jejich extrémním vzdálenostem od Slunce. FarFarOut je jen špičkou ledovce objektů ve velmi vzdálené části sluneční soustavy.“ Dále čtěte: Nový výzkum předkládá důkazy o tom, že část vody na povrchu Měsíce pochází ze zemského větru.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...