Vědci tvrdí, že člověk může skočit do černé díry. Bude z něj ale špageta a zpět už se nikdy nevrátí
"Lidé to skutečně mohou udělat, pokud je příslušná černá díra supermasivní a izolovaná a pokud osoba vstupující do černé díry neočekává, že bude své poznatky hlásit komukoli v celém vesmíru," vysvětlují fyzici z Grinnell College. A to kvůli speciální fyzice nalezené v supermasivních černých dírách, která je kombinací gravitace a horizontu událostí.
Návrat není možný
Protože supermasivní černé díry jsou mnohem větší než hvězdné a mezilehlé černé díry, jsou všechny jejich části roztaženější. Padající člověk by se dostal na horizont událostí, tedy na hranici černé díry, za kterou nemůže ani světlo a kde gravitace je tak silná, že světlo tam obíhá kolem černé díry jako planety obíhají kolem hvězd.
Člověk, který by do takové černé díry skočil, by v ní dokonce i nějakou dobu vydržel. Ale samozřejmě by se z ní nikdy nedostal, což z toho dělá takovou jednosměrnou jízdu na horské dráze.
Z člověka by se stala špageta
Podle vědců jde o fakta o černých dírách různých velikostí. "U černé díry o hmotnosti našeho Slunce bude mít horizont událostí poloměr necelých 3 kilometrů. Supermasivní černá díra ve středu naší galaxie, tedy Mléčná dráha má naopak hmotnost zhruba 4 miliony hmotností Slunce a má horizont událostí s poloměrem násobně větším o několik milionů kilometrů. To vzhledem k blízkosti středu černé díry znamená, že tah černé díry na člověka se bude lišit násobkem 1 000 miliard mezi jeho hlavou a špičkou, v závislosti na tom, jak je veden volný pád," popisují vědci.
Takže jak se vyhnout špagetizaci člověka a dostat se k bezpečnému vznášení se? A proč věci do černých děr vstupují, ale nikdy nevycházejí? Vědci začali teprve nyní chápat konkrétní případy, ve kterých černé díry vylučují energii nebo informace a je nepravděpodobné, že by někdy měla podobu zprávy, nebo dokonce morseovského kódu od mizejícího astronauta.
Ale i tak se naše představivost váže na myšlenku studia černé díry zevnitř. Možná v daleké budoucnosti někdo vymyslí správný druh postroje, který by astronauta vytáhl zpět. A kdyby se to povedlo, pak teprve můžeme potvrdit některá fakta o tom, co se v černé díře děje či o dilataci času. Dále čtěte: Nová technologie přinesla fascinující snímek Měsíce. Byl pořízen přímo ze Země.