Byly objeveny vraky lodí z období římské invaze do Egypta. Ukrývaly zlatý poklad
Tři vraky lodí plné starodávných artefaktů objevili minulý týden egyptští archeologové. Lodě pocházejí z období starověkého Říma, z doby, kdy se římská říše rozšiřovala po Evropě a severní Africe.
Uvnitř pradávných vraků archeologové objevili také trojici velice vzácných zlatých mincí z doby římského císaře Augusta, který byl znám jako Augustus Caesar Octavian, který následoval svého neslavně proslulého prastrýce Juliuse Caesara, na něhož byl spáchán atentát.
Mezi spoustou artefaktů, které se v okolí vraků nacházely, archeologové objevili také plastiku hlavy zhotovenou z křišťálu, zbytky keramických nádob a velké kusy dřeva, které pravděpodobně pocházejí ze samotného vraku.
Nově objevené vraky spolu s artefakty byly nalezeny u severního pobřeží ve městě Alexandrie, konkrétně v zálivu Abu Qir. Na unikátním nálezu se podílelo Egyptské ministerstvo starožitností spolu s Evropským institutem podvodní archeologie.
Evropský institut podvodní archeologie provádí výzkumné a archeologické práce u pobřeží Egypta již více než 20 let. Během této doby objevil u břehů Alexandrie například potopená města Canopus a Herakleion. V prvním čtvrtletí letošního roku byla v jednom z měst nalezena také rituální loď boha Osirise, která sloužila k přepravě sochy boha během rituálů.
V příštím roce výzkumníci plánují pokračovat v průzkumu zátoky, očekávají totiž, že v oblasti se nachází vraků mnohem více. V období, ze kterého lodě pochází, totiž Řím podnikl masivní invazi do Egyptské říše.