Káva jako prevence závažných onemocnění: Kolik šálků denně vědci doporučují?

 Věda a Výzkum 
28. listopadu 2017 08:38 / Tereza Marková
  0   0
📷
2 fotografie v galerii
Tři až čtyři šálky kvalitní kávy denně mohou prodloužit život Pixabay
Porovnáváním výsledků z více než 200 studií došli vědci k závěru, že pitím tří až čtyř šálků kvalitní kávy denně svému zdraví můžeme prospět a prodloužit si život.

Káva je jedním z nejběžněji konzumovaných nápojů po celém světě a podle nejnovější studie může mít její pití pozitivní vliv na zdraví dospělého člověka. Výjimkou jsou jen těhotné ženy, lidé s neléčenými žaludečními vředy a také ti, co jsou krátce po srdeční příhodě.

Abychom lépe porozuměli vlivu spotřeby kávy na zdraví, tým vedený Dr. Robinem Poolem z University of Southampton se spolupracovníky z University of Edinburgh porovnal výsledky z 201 studií, které shromáždily údaje z observačního výzkumu a 17 klinických studií v různých zemích. A dospěl k závěru, že u kávy převažuje pozitivní vliv na lidský organismus. Pití tří až čtyř šálků může snižovat riziko některých druhů rakoviny, cukrovky, onemocnění jater a demence.

Pití kávy tak podle všeho snižuje riziko úmrtí z důvodů srdečních onemocnění, přičemž největší snížení relativního rizika je právě při třech šálcích denně. Zvýšení spotřeby neznamená větší riziko, ale příznivý účinek je méně výrazný. Káva je také spojena s nižším rizikem několika rakovin, včetně rakoviny prostaty, endometria, kůže a jater, stejně jako diabetu typu 2, žlučových kamenů a jaterní cirhózy. Zdá se také, že existuje určitá souvislost mezi konzumací kávy a Parkinsonovou chorobou, depresí a Alzheimerovou chorobou.

Eliseo Guallar z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health k tomu uvádí, že i když pití kávy je prokazatelně bezpečné, neznamená to, že by jej měli lékaři doporučovat jako prevenci onemocnění. Jak ukazuje tato studie, někteří lidé mohou mít vyšší riziko nežádoucích účinků a existuje "značná nejistota" ohledně účinků její větší spotřeby. Navíc je káva často konzumována s produkty bohatými na rafinované cukry a nezdravé tuky, "a ty mohou nezávisle přispívat k nepříznivým zdravotním následkům," dodává.

Nicméně, dokonce i s těmito námitkami, "mírná konzumace kávy se zdá být mimořádně bezpečná a může být zařazena jako součást zdravé stravy většiny dospělé populace," uzavírá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu