Nové poznatky ukazují, že hrobka Ježíše Krista je mnohem starší, než se předpokládalo
Odborníci před nedávnem zjistili, že údajný hrob Ježíše uvnitř jeruzalémského Kostela božího hrobu je o mnoho starší, než praví historická legenda. Testy odborníci provádějí na pozůstatcích vápencové jeskyně, která se nachází uvnitř sklepa budovy.
Tato jeskyně je údajně stará nejméně 1700 let. Vědci nyní zkoumají skutečné stáří pomocí speciální techniky na bázi analýzy chemických látek pro přesné určení jejího stáří.
Dřívější architektonické důkazy, které se v tomto místě nacházely, pocházely pouze z období křižáků, tedy z období před 1000 lety.
Jeskynní klenba je obecně považována za místo Ježíšova ukřižování, pohřbu a vzkříšení, na které se v Bibli odkazuje jako na Kalvárii nebo Golgotu. Archeologická studie na místě v loňském roce potvrdila, že hrob nebyl nikdy přemístěn.
V Novém zákoně se píše, že Ježíš zemřel mezi lety 30 a 33 našeho letopočtu. Podle křesťanské legendy byly Ježíšův hrob a jeho kříž objeveny svatou Helenou. Dále tato legenda hovoří o tom, že její syn a římský císař Konstantin I. dal v letech 326 až 335 postavit Kostel božího hrobu na místě, kde byl hrob nalezen.
Hrobka byla později zcela zničena a následně přestavěna v roce 1009, což vedlo historiky k pochybnostem, zda je Kostel božího hrobu stejným pohřebištěm, které objevili Římané.
Nejnovější vědecká technika se nazývá opticky simulovaná lumiscence (OSL). Jejím cílem je určit, před jak dlouhou dobou byly křemenné sedimenty vystaveny světlu. Vědci sice ještě nemají konečné výsledky, z prvotních zjištění však dokáží říci, že vzorky jsou mnohem starší, než jak uvádějí historické záznamy.
Konečné výsledky devítiměsíčního projektu, který stál téměř čtyři miliony dolarů, budou podle National Geographic zveřejněny z kraje příštího roku.