Astronomové objevili záhadné částice v atmosféře měsíce Titanu. Žádné jiné těleso ve Sluneční soustavě je nemá

Titan má pod povrchem obří oceán slané vody
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vesmír 
30. října 2020 11:28 / NASA
  2   0
Již tak velice zvláštní těleso, kterým měsíc Titan je, má další záhadu. Vědci totiž v jeho atmosféře objevili záhadnou molekulu, takzvaný cyklopropenyliden (C3H2). Tato velice vzácná reaktivní sloučenina na bázi uhlíku existuje například na Zemi pouze v laboratorních podmínkách.

Vědci objevili v atmosféře saturnova měsíce Titanu zvláštní molekulu, která na Zemi existuje pouze v laboratorních podmínkách. Jedná se o cyklopropenyliden (C3H2), sloučeninu na bázi uhlíku, která dosud nebyla nikde ve vesmíru pozorována.

Tato uhlíková sloučenina nebyla dosud detekována v atmosféře žádné z planet ve Sluneční soustavě ani jinde ve vesmíru. Jediné prostředí, kde tato reaktivní sloučenina může zůstat stabilní, je chladná prázdnota mezihvězdného prostoru. Vědci se však domnívají, že by mohla být jedním ze stavebních kamenů složitějších organických molekul, které mohou stát za vznikem života.

Podle vědců může Titan posloužit jako laboratoř, kde je možné pozorovat podobné chemické sloučeniny, které byly na Zemi v jejím raném stádiu vývoje. Vědci nyní chtějí v atmosféře Titanu hledat větší molekuly než C3H2, nejdříve ale potřebují pochopit, co se děje v atmosféře děje.

Vzácná nestabilní molekula

Cyklopropenyliden, který vědci z NASA označují za „velmi podivnou malou molekulu“, se v atmosféře nedokáže udržet příliš dlouho, protože okamžitě reaguje s jinými sloučeninami a vytváří složitější molekuly. Tato molekula proto může vydržet pouze v mezihvězdném prostoru, kde nemá možnost interagovat s jinými molekulami.

Samotný Titan se však od mezihvězdného prostoru velice liší. Na jeho povrchu jsou uhlovodíková jezera a mraky, stejně jako atmosféra tvořená převážně dusíkem a metanem. Pod povrchem Titanu se navíc nejspíš nachází obrovský oceán slané vody. Vědcům proto není zatím jasné, jak se tato velice nestabilní sloučenina v atmosféře udrží. 

Velice cenný objev

Vědci molekulu objevili díky observatoři Chile Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Zvláštní a neznámé chemické stopy objevili v horní atmosféře vysoko nad povrchem. Po následné analýze zjistili, že se jedná právě o extrémně vzácnou sloučeninu cyklopropenyliden. Pro vědce je tato drobná, leč velmi významná sloučenina důležitým vodítkem k pochopení chemické charakteristiky Titanu. Dále čtěte: Překvapivý objev v měsíčních kráterech přepisuje teorii o vzniku Měsíce.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu